Zapovězené slovo při sparingu. Nikdy ho neříkejte!

10. 06. 2020 7:07:07
Jste pověrčiví? Já docela jo. Hlavně jako sportovec. Ale i teď jako trenér mám určité rituály, které se snažím dodržovat, aby vše dobře dopadlo. Když jsem zápasil, nastupoval jsem v růžové oprané mikině.

Odkud jsem ji vytáhl a proč, vám neřeknu. Jednou jsem s ní šel do klece, vyhrál a od té doby jsem ji tahal na každý turnaj. Neměnil jsem ani chrániče na zuby. Je jasný, že když vám sedí, tak není potřeba hledat jiné. Zvlášť, když s nimi je to sem tam na levačku. Ze začátku se jimi každou chvíli dávíte nebo se vám chce zvracet. Já jsem zuby neobměnil, ani když se z bílých začaly stávat černé. Ne, že bych je nečistil – já poctivě, kartáčkem, vodou – ale něco v nich... já nevím.

Jako trenér mám taky pár libůstek. Asi znáte mé pantofle, kterým se už poměrně dlouho říká sensaiky. S nimi to mám podobné jako s mikinou, taky jen čert ví, kde se vzaly. Najednou se tu objevily a já v nich začal trénovat a chodit na zápasy.

V jednu dobu jsem spolu s nimi nosil i kšiltovku. Vždycky před klecí jsem ji obrátil kšiltem dozadu, stejně jako Sylvester Stallone ve filmu Over the top, abych se nastartoval. Jestli se nepletu, podobně to nosí i žijící legenda thajského boxu Jirka Apeltauer.

Teď mi jenom řekněte, co bylo dřív? Pantofle, kšiltovka? Protože pro mě to je stejná záhada, stejně jako ten příběh o slepici a vajíčku. Ale dál. Pod kšiltovku patří vlasy. Čím delší tím lepší, to je záruka dobrého výsledku. Pokud si je nechám ostříhat (což už musí být), tak rozhodně ne před zápasem, abych nedopadl jako Samson.

No, a to je tak u mě všechno, co se týče zápasů. Je tu však ještě jedna věc, na kterou věřím a snažím se jí vyhýbat. Možná to máte v gymu podobně a nesmíte to vyslovovat. Však víte. O čem je řeč? O posledním kole!

V zápase na něj sem tam přijde, když se k němu dopracujete. Je to poslední kolo! říká trenér s důrazem o přestávce mezi druhým a třetím. Snaží se svého svěřence vyburcovat, pokud je to samozřejmě potřeba. Pět minut života. To je nic. Dej do toho všechno! Vždyť to znáte.

Popravdě jsem rád, že mi to nikdo neříkal, když jsem zápasil. Jednak nikdo nevěděl, kdy vlastně zápas skončí, jelo se až do vzdání soupeře. A za druhé jsem se do druhého kola nikdy nepodíval – naštěstí. Úplně mi stačilo první, dvacetiminutové, v kterém jsem buď vyhrál nebo se něco nového naučil. Tím pádem mám všechny výhry v prvním kole, což se jen tak někomu nepodařilo.

Takže jsme si vysvětlili, že při zápase se o posledním kole mluvit může. Při tréninku však nikoliv, je to zapovězené. Zvlášť, když se jednou sparingy. Důvod? Stávají se při něm nepříjemná zranění! Vyvrknuté kotníky, vyhozený meniskus, vypadlá čočka a z poslední doby... ne, to ani říkat nebudu. Nemusíte o tom ani mluvit, stačí jenom pomyslet a neštěstí je na světě. Klasické poslední kolo, vzdychnou pak všichni a obrátí oči v sloup.

Proč tomu tak je? Nejspíš jde o více kombinací. Únava, ztráta koncentrace. Člověk se už vidí jednou nohou ve sprše, někteří už dávno doma. Někdo se ještě zkusí vyhecovat, dát do toho poslední zbytky sil.

Může tu být i něco temnějšího, co obchází gymy. Duch zemřelého bojovníka, který skonal v posledním kole tréninku jen pár dní před zápasem o titul. Ale no tak...

Takže ať už je za tím cokoliv, o posledním kole se prostě na tréninku nemluví. Protože jinak se může stát, však víte co!

Autor: Daniel Barták | středa 10.6.2020 7:07 | karma článku: 6.45 | přečteno: 375x

Další články blogera

Daniel Barták

Poslední svého druhu. Zabiják ze staré školy.

8. srpna nad ránem nás čeká střed dvou těžkotonážníků bojujících v hlavním zápase večera o prozatímní titul těžké váhy organizace UFC. Američan Derrick Lewis proti dosud neporaženému Francouzi Cirylu Gane.

7.8.2021 v 15:43 | Karma článku: 6.43 | Přečteno: 243 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Petr Těthal

MS v hokeji divize IIIB

Ve čtvrtek 29.2.2024 skončilo v Sarajevu MS v hokeji divize IIIB. Jak to dopadlo...?? To nejdůležitější nakonec.

1.3.2024 v 15:14 | Karma článku: 10.48 | Přečteno: 196 | Diskuse

Marek Morávek

Sto let hokeje v Hradci? Navraťme klubu jeho identitu, navraťme mu původní klubové barvy

Královéhradecký hokejový klub plánuje změnu identity. Generální manažer Aleš Kmoníček o tom informoval v sekci ptejte se. Znovu tak začalo rezonovat téma možného návratu klubových barev v kombinaci červené, žluté a bílé.

29.2.2024 v 16:44 | Karma článku: 11.44 | Přečteno: 1101 |

Petr Těthal

Tadeáš Galanský - jediný Čech v dánské soutěži

Frederikshavn, aktuálně poslední tým v dánské Metal Ligaen, se radoval ze zisku místního titulu naposledy v sezóně 1999/2000. Členem současného týmu je i jediný Čech v Metal Ligaen, brankář Tadeáš Galanský.

26.2.2024 v 10:43 | Karma článku: 3.49 | Přečteno: 78 | Diskuse

Jan Lunga

Proč to hokejové Kladno tak trápíte?

Hokejisté Kladna, už třetí sezonu se trápíte v české extralize. Dvakrát jste byli poslední a letos to bude asi stejné. Co by vám do blízké budoucnosti mohlo pomoci?

11.2.2024 v 14:56 | Karma článku: 8.78 | Přečteno: 257 | Diskuse

Josef Hnidzik

Dozvuky duelu HK-ČB. Pan Ryšavý uvádí zavádějící informace. Záměrně?

Během středečního dopoledne byl novinářem Ryšavým zveřejněn v deníku Sport článek věnující se událostem po utkání mezi Hradcem a Budějovicemi. Zmíněný novinář se nebál v tendenčním článku ostrých výpadů vůči fandům z jihu Čech.

7.2.2024 v 18:18 | Karma článku: 12.68 | Přečteno: 386 | Diskuse
Počet článků 55 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 398

Jsem trenér MMA a Brazilského jiu-jitsu v Penta gymu Praha. Píšu hororové povídky a MMA blog. Loni mi vyšel horor Stinná místa a letos kniha o historii MMA Život v kleci. Vše o mě můžete najít na www.danbartak.cz
Co je MMA? Je to zkratka anglického Mixed Martial Art. Jedná se o moderní plnokontaktní sport, využívající kopy, údery, zápas ve stoje, porazy a boj na zemi (údery, páky a škrcení) různých bojových a sportů.

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...