Když se ocitnete v prazvláštním cizím světě MMA. Jak byste bojovali vy?

3. 03. 2020 7:07:07
Možná jde o přímou úměrnost. Čím víc je v republice cizinců, tím víc jich navštěvuje Pentu. Nejvíc asi Slováků a kluků z bývalého Sovětského svazu. Ti mají boj v krvi.

Ti mají boj v krvi. Ale najdou se tu i exotičtí návštěvníci: Mongolové, Vietnamci, Číňané, Brazilci (je príma je učit Brazilské jiu jitsu), Kolumbijci, Američané.

Na tréninku se s nimi vždycky nějak domluvíte. Většinou umí anglicky a když ne, tak aspoň trošku česky. Asi největší potíž je s lidmi z bývalého Sovětského svazu. Někteří anglicky neumí vůbec, česky se ještě nenaučili a jediným dorozumívacím jazykem tedy zůstává ruština.

Ano, jsem Husákovo dítě, ruštinu jsem měl na základní škole, ale už si z ní moc nepamatuju. Což mi vyčetla i frajerka na pasové kontrole mezi Běloruskem a Polskem. Koukala na mé datum narození a plácala něco v tom smyslu, že bych jí měl rozumět, že jsem se to učil. Po snad sedmihodinovém čekaní před hranicí, jsem si říkal, jestli mě tam za to ještě nezatknou a nepustí, dokud se to, co jsem se ve škole nenaučil, doučím.

Jo, pár slovíček a začátek jedné písně (Razkvetali jabloně igruši) ve mně zůstal, ale spíš rozumím, než mluvím. Popravdě takhle to mám i v rodném jazyce.

Proč o tom píšu? Když začínáte trénovat MMA, často na tréninky chodíte s tím, že si jednou chcete zkusit zápas. Ne jinak to mají cizinci a od trenéra požadují, aby je odkoučoval. Což v překladu znamená, aby seděl za klecí a napovídal, co mají dělat.

Problém nastává, když je mezi vámi jazyková bariéra!

Moc cizincům, kteří neuměli česky, jsem nenapovídal. Před dvěma roky Rusovi, ten ale uměl anglicky. No a anglicky to já už nějak dám. Zvlášť když v MMA se to anglickými slovíčky jen hemží.

Problém nastal na poslední lize v Praze. Spolu s Magdalenou Šormovou jsme měli koučovat Ukrajince Kolju Ivančuka. Kolja vládně češtinou stejně špatně jako já ruštinou. Vlastně mnohem hůř, takže bylo potřeba si připravit tahák.

Magda začala listovat v Česko-Ukrajinském slovníku v telefonu. Já jsem se jí samozřejmě snažil oslnit svojí slovní zásobou, ale prý jen porušťuju česká slovíčka. Na druhou stranu musela uznat, že dokážu skvěle napodobit jejich akcent. Čímž defacto, podle mé teorie, mluvím plynně rusky.

Magda s mojí teorií opět spokojená nebyla, a proto se ponořila do problematiky hlouběji a začala si vypisovat ta správná slovíčka. To, co nacházela, se mi ovšem vůbec nezdálo.

Jen namátkou: Když jsme potřebovali slovo, kterým bychom Kolju v případě potřeby uklidnili, tak na nás vyskočilo slovo mir. Říkali jsme si, že to zřejmě nebude ten správný ekvivalent pro danou situaci a hledali dál. Slovník nám tedy nabídl uspokoj sa. Což nás moc neuspokojilo.

I další obraty byly tak trochu zvláštní. Například začínej, bylo přeloženo jako nechat. Vstávej jako prosipatsa. To možná mohlo souviset s naším sportem, ale asi v jiné části přípravy.

Že jsme nebyli jedini, kdo měl podobné problémy, jsem pochopil ve chvíli, kdy jsem slyšel Romana Procházku z Olomouce, jak křičí na svého Ukrajince: vylízej, vylízej. Co tento pokyn znamenal, jsem bohužel nezjistil.

Když zápas skončil, Kolja nám něco říkal, ale na to už jsme neměli sílu překládat a byli rádi, že nás to nečeká v posledním zápase, kdy šel do bojeCuong Nguyen Manhemalias Tomáš, který naštěstí umí perfektně česky. Protože koučovat ho ve vietnamštině, to bychom dohromady asi nikdy nedali.

Autor: Daniel Barták | úterý 3.3.2020 7:07 | karma článku: 7.78 | přečteno: 197x

Další články blogera

Daniel Barták

Poslední svého druhu. Zabiják ze staré školy.

8. srpna nad ránem nás čeká střed dvou těžkotonážníků bojujících v hlavním zápase večera o prozatímní titul těžké váhy organizace UFC. Američan Derrick Lewis proti dosud neporaženému Francouzi Cirylu Gane.

7.8.2021 v 15:43 | Karma článku: 6.43 | Přečteno: 243 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Petr Těthal

MS v hokeji divize IIIB

Ve čtvrtek 29.2.2024 skončilo v Sarajevu MS v hokeji divize IIIB. Jak to dopadlo...?? To nejdůležitější nakonec.

1.3.2024 v 15:14 | Karma článku: 10.50 | Přečteno: 199 | Diskuse

Marek Morávek

Sto let hokeje v Hradci? Navraťme klubu jeho identitu, navraťme mu původní klubové barvy

Královéhradecký hokejový klub plánuje změnu identity. Generální manažer Aleš Kmoníček o tom informoval v sekci ptejte se. Znovu tak začalo rezonovat téma možného návratu klubových barev v kombinaci červené, žluté a bílé.

29.2.2024 v 16:44 | Karma článku: 11.45 | Přečteno: 1109 |

Petr Těthal

Tadeáš Galanský - jediný Čech v dánské soutěži

Frederikshavn, aktuálně poslední tým v dánské Metal Ligaen, se radoval ze zisku místního titulu naposledy v sezóně 1999/2000. Členem současného týmu je i jediný Čech v Metal Ligaen, brankář Tadeáš Galanský.

26.2.2024 v 10:43 | Karma článku: 3.50 | Přečteno: 78 | Diskuse

Jan Lunga

Proč to hokejové Kladno tak trápíte?

Hokejisté Kladna, už třetí sezonu se trápíte v české extralize. Dvakrát jste byli poslední a letos to bude asi stejné. Co by vám do blízké budoucnosti mohlo pomoci?

11.2.2024 v 14:56 | Karma článku: 8.78 | Přečteno: 257 | Diskuse

Josef Hnidzik

Dozvuky duelu HK-ČB. Pan Ryšavý uvádí zavádějící informace. Záměrně?

Během středečního dopoledne byl novinářem Ryšavým zveřejněn v deníku Sport článek věnující se událostem po utkání mezi Hradcem a Budějovicemi. Zmíněný novinář se nebál v tendenčním článku ostrých výpadů vůči fandům z jihu Čech.

7.2.2024 v 18:18 | Karma článku: 12.68 | Přečteno: 386 | Diskuse
Počet článků 55 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 398

Jsem trenér MMA a Brazilského jiu-jitsu v Penta gymu Praha. Píšu hororové povídky a MMA blog. Loni mi vyšel horor Stinná místa a letos kniha o historii MMA Život v kleci. Vše o mě můžete najít na www.danbartak.cz
Co je MMA? Je to zkratka anglického Mixed Martial Art. Jedná se o moderní plnokontaktní sport, využívající kopy, údery, zápas ve stoje, porazy a boj na zemi (údery, páky a škrcení) různých bojových a sportů.

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...