Pohled na gladiátory z druhé strany. Můj svět MMA za klecí

8. 01. 2019 7:07:00
Už dlouho jsem nebyl na MMA turnaji jen jako divák. Vždycky jsem tam nějakým způsobem pracovně. Většinou sedím u klece a koučuju někoho z Penta gymu.

Jsou ale i výjimky, kdy se tam, jako komentátor, novinář nebo expert ve studiu, tak říkajíc vetřu. Prostě se objevím na místě, kde byste mě nečekali.

A přitom jsem k těmto profesím vždycky tíhnul. Na komentátora jsem si hrál snad milionkrát, že píšu se celkem ví, tak proč to nezkusit naostro?

Mám pocit, že vždy když se mi naskytla příležitost a zavolal mi můj komentátorský guru Jirka Paluska, novinář Libor Kalous, O2TV Sport či Nova sport, jednalo se o mimořádnou MMA událost – nebo tedy aspoň podle mě.

První vystoupení za komentátorským pultem jsem absolvoval v březnu 2016 v Příbrami na GCF 34. Na fightcard byla kromě Miroslava Brože, Radka Šopova, Bohumila Lungrika i jistá Lucie Pudilová, která ten den bojovala o titul. Proti ní se postavila Maďarka Melinda Fabian.

Obě zápasnice předvedly neskutečnou pětikolovou bitvu, kterou těsně na body vyhrála a pás organizace GCF získala domácí bojovnice. Zajímavé na tom je, že já to s Jirkou Paluskou viděl jinak a také jsme o tom spravoval diváky u televize. Naštěstí nejsme rozhodčí, Lucie se mohla radovat z vítězství a nás v Příbrami neukamenovali.

Těžko říct, jak by se vyvíjela její skvělá kariéra, kdyby to bodoví viděli stejně jako my. Na druhou stranu se i její poražená soupeřka nakonec jako první Maďarka dostala do UFC. Kvalita se prostě prosadí!

Podruhé jsem se objevil za komentátorským pultem na turnaji GCF 41, s podtitulem Night of Legends. S kariérou se zde loučilo spoustu skvělých zápasníků, v neposlední řadě i Michal Hamršmíd, nejlepší zápasník dekády. Právě s ním jsem vybojoval svůj první zápas ve Vale Tudu (předchůdce dnešního MMA) a bylo mi ctí, že jsem mu mohl sekundovat i při jeho rozlučce.

Z toho turnaje mám fotku s Orlandem Bloomem. Heč. Deník Blesk mě s ním zvěčnil ve chvíli, kdy držím mikrofon a nade mnou sedící britský herec sleduje české zápasníky.

Povedlo se mi komentovat i zápas UFC. Jeden. Trochu smutná zkušenost. Viktor Pešta tehdy zápasil s Marcinem Tyburou. V noci pro mě přijel taxík, odvezl mě na Barrandov, Viktor dostal v druhém kole KÁočko a já jel zase zpátky.

Coby novinář jsem se protlačil tohle léto na Štvanici na turnaj organizace Oktagon. Právě tento tenisový svatostánek považuji za nejúžasnější arénu, ve které jsem, kdy byl. Z toho místa sálá energie, když si uvědomím, jaké legendy tam zápasily. I když tenisové. Vždycky si tam připadám jako v koloseu, ve kterém se zápasníci stávají skučenými gladiátory.

Zážitek mi trochu kalí vzpomínka na reportéra Českého rozhlasu, který v naší loži neustále sprostě nadával českým zápasníkům a přivedl mě do rozpaků před Attilou Véghem, když mě představil jako trenéra Viktora Pešty, šampiona UFC! Možná by si tenhle člověk měl vyzkoušet pár minut v kleci. Pokud by nedostal rozum, dostal by aspoň na budku.

Naposledy jsem držel mikrofon mezi svátky, kde jsem se stal po boku komentátora O2TV Sport Davida Sobíška expertem ve studiu, na akci XFN Marpo vs. Rytmus! K prasknutí narvaná O2 aréna, svátek bojových sportů u nás! Co víc si přát?

Sečteno a podtrženo, poslední, do čeho jsem ještě nefušoval, je moderátor uvnitř klece. Jestli by mě to lákalo? Rozhodně ne. Měl bych z toho hrůzu, za což vděčím soudružce učitelce ze základní školy. Málem mě zabila, když jsem při recitaci budovatelské poezie pro vojenskou elitu zapomněl text. Teď se to se mnou táhne.

Naposledy, když jsem se při exhibici na BUDO show představil davům, měl jsem takové okno, že mě neprobudily ani údery kolegy, který je, aby situaci zachránil, do mě vysypal.

Proč to ale píšu? V Praze bude UFC. Tak jsem si myslel, že kdyby třeba Joe Rogen nemohl a oni hledali náhradu, tak tady najdou moje CV!

Autor: Daniel Barták | úterý 8.1.2019 7:07 | karma článku: 4.49 | přečteno: 123x

Další články blogera

Daniel Barták

Stojíme na křižovatce bojových sportů v Česku? Před lety sci-fi, dnes vyprodaná show

Za poslední tři roky jsem si vzal oblek jen dvakrát. Na Blogera roku 2016 a na XFN Marpo vs. Rytmus v O2 aréně.

28.12.2018 v 19:23 | Karma článku: 7.11 | Přečteno: 308 | Diskuse

Daniel Barták

Talent vs. píle. Protrpěná remíza

Talent může být dar i prokletí. Zvlášť, když si začnete myslet, že to zvládnete jen s ním a přestanete na sobě pracovat.

18.10.2017 v 7:07 | Karma článku: 7.93 | Přečteno: 340 | Diskuse

Daniel Barták

Zradit roh Penty? Radši poruším slib!

Týden před Fight Night West – XFN, která se uskutečnila v Karlových Varech, mě oslovil místní MMA zápasník Jan David s tím, zda bych ho nemohl při jeho profesionálním debutu na tomto galavečeru koučovat.

21.9.2017 v 7:07 | Karma článku: 8.44 | Přečteno: 267 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Josef Hnidzik

Triumfální výhra Motoru nad Jihlavou!

Vzájemné souboje hokejových Budějovic s Jihlavou spojuje velká rivalita. V poslední době měli výrazně navrch právě hráči Dukly. Tento ročník, zdá se, dává na negativní sérii pomalu zapomenout. Snad.

17.1.2019 v 16:47 | Karma článku: 12.87 | Přečteno: 254 | Diskuse

Michal Konečný

Draci

V pohádkách se to draky jen hemží. Zato vědecká fronta se fenoménu draků ostentativně vyhýbá, i když jinak zkoumá kdejakou kravinu.

14.1.2019 v 10:19 | Karma článku: 10.28 | Přečteno: 216 | Diskuse

Karol Wild

O mistryni světa v aerobiku

Nejsem fandou aerobiku, ale k zamyšlení se nad ním mě přivedl výborný článek redaktorky MF Dnes Scarlett Wilkové. která napsala o třech českých mistrech světa. Mezi nimi o Adéle Citové.

12.1.2019 v 18:08 | Karma článku: 11.97 | Přečteno: 492 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Egypťané jásají

Národ žije fotbalem a má k radosti důvod víc než pádný. V úterý (8/1) bylo rozhodnuto, že v zemi pyramid se bude konat letošní mistrovství Afriky v kopané. Místo Kamerunu, který stavebně nestíhal.

11.1.2019 v 11:00 | Karma článku: 9.90 | Přečteno: 415 | Diskuse

Josef Hnidzik

Hoši, bojujte za Motor! A co my?

Již šestou sezónu se Motor pokouší dostat ze spárů houští a bažin "prvoligového pralesa". I letos, zdá se, to bude cesta nesmírně náročná. Několikrát jsme byli uštknuti neznámým hadem, přesto stále žijeme. Můžeme se odtud dostat.

10.1.2019 v 17:54 | Karma článku: 15.19 | Přečteno: 307 | Diskuse
Počet článků 38 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 419

Jsem trenér MMA a Brazilského jiu-jitsu v Penta gymu Praha. Píšu hororové povídky a teď jsem si k tomu přidal MMA blog. Chci tento sport přiblížit široké veřejnosti. Vše o mě můžete najít na www.daniel-bartak.cz
Co je MMA? Je to zkratka anglického Mixed Martial Art. Jedná se o moderní plnokontaktní sport, využívající kopy, údery, zápas ve stoje, porazy a boj na zemi (údery, páky a škrcení) různých bojových a sportů.

Najdete na iDNES.cz