Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Viktor Pešta! Nedoceněný a přitom nejlepší

29. 06. 2017 7:07:07
Nejspíš se vám to už stalo. Přijdete večer domů a nemůžete usnout. Já to mám hlavně po velkém přídělu adrenalinu. Když koučuju zápas nebo po výživném sparingu na tréninku v Penta gymu.

Emoce, které jste do toho ten den dali, vám rozbouří celý organismus a vy se cítíte, jako byste vypili litry energetických drinků. Jdete si sice lehnout, ale hlava vás nemíní pustit. Mozek neustále zpracovává velkou škálu informací, které jste během toho silného prožitku načerpali.

Když jsem ještě zápasil, svítil jsem takhle jako baterka až do rána. Sledoval jsem televizi a v hlavě si neustále promítal jednotlivé části zápasu a pořád o nich přemýšlel. Teď jako trenér si spíš čtu, tedy aspoň si to myslím. Přečtená slova sice procházejí mozkem, ale ten jim vůbec nevěnuje pozornost. V myšlenkách totiž zůstávám v hale, kde se ještě před pár hodinami zápasilo.

Možná trochu delší úvod, ale chtěl jsem vám přiblížit, kde se zrodilo téma tohohle tak trochu osobního blogu (vždyť jsem toho kluka, pro MMA vychoval). Po turnaji v posteli. Převaloval jsem se z jedné strany na druhou a přemýšlel nad zápasem Viktora Pešty, který se po vyhazovu z UFC představil po třech a půl letech na domácí půdě.

Uvědomil jsem si, jakej je to borec. Podle mě nejlepší a zároveň nejopomijenější zápasník v české MMA historii. Možná se mu v UFC nevedlo tak, jak by si on a jeho fanoušci představovali, což mu také někteří dávali pěkně, jak se říká, sežrat. Nicméně Viktor si šel stále svojí cestou, o které byl přesvědčen, že je nejlepší. Nechal školy, vlastně obětoval úplně všechno, jen aby mohl trénovat a zlepšovat se v cizině. Nikdo před ním mu tuhle cestu nevyšlapal a tak trochu fungoval na systému ‚pokus, omyl‘.

Švédsko, kde zakotvil jako první, byl podle mě z tréninkového hlediska tak trochu omyl. Naštěstí se dostal do Ameriky a začal trénovat v Blackziliens. Až po příchodu sem, jsem na něm začal pozorovat viditelné zlepšení, které ale potřeboval potvrdit v zápase. Což je to nejtěžší, zvláště když vaše nové poznatky musíte zúročit v té nejvyšší lize, která moc druhých šancí nedává.

Až na zápas s Tyburou, podal Viktor v UFC velmi kvalitní výkony. V prvním zápase mu k tomu, aby vyhrál, chyběl poraz, druhý vyhrál, třetí vedl kolo a půl nad o patnáct kilo těžším soupeřem, než mu došla šťáva a prohrál, čtvrtý byl už zmíněný Tybura, kde dostal těžké KO. Poslední zápas v nejprestižnější organizaci měl s Rusem Olejnikem. Zde se mi Viktor líbil nejvíc. Bohužel dravé mládí skočilo na lep velezkušenému soupeři a Viktor se musel z UFC pakovat.

Během této doby Viktor rozdělil české MMA fanoušky na dvě části. Na ty, kteří mu fandili a fandí a na ty kteří se těšili, až už konečně z UFC vypadne. Těm druhým se to splnilo. A tak se Pešta vrátil zpátky na startovní čáru.

Viktor se po porážkách v nejprestižnější organizaci potřeboval dostat na vítěznou vlnu. Při podpisu smlouvy s českou organizací XFN to bylo také zohledněno. Jenže domluveného soupeře z kategorie hratelných začala nahánět policie. Bylo tedy potřeba sehnat náhradu, což je, zvlášť když je to na poslední chvíli, vždycky problém. Nakonec se objevil Polák Michal Kita. Ostřílený borec se zkušenostmi z Bellatoru, KSW nebo M-1.

Po zápase Viktor přiznal, že se mu do zápasu vůbec nechtělo. MMA je totiž nevyzpytatelný sport. Jeden špatný výsledek vám může zastavit kariéru na několik let. Není to jako ve fotbale, kdy porážku máte možnost odčinit už následující neděli. MMA bojovníci, až na výjimky, zápasí maximálně čtyřikrát do roka a Viktor věděl, že mu jde o bytí či nebytí, že si další zaškobrtnutí prostě nemůže dovolit. No a proti němu stál velezkušený soupeř, po kterém prý pošilhávalo i UFC! V tomhle je tlak na MMA zápasníky enormní a neúprosný.

Výsledek? Viktor Kitu porazil TKO v druhém kole a i na jeho pověstnou bábu pod kořenem došlo. I když se musím přiznat, že jsem na ní trochu alergický, jak už jí všichni od něj očekávají, jako by nic jiného neuměl. Ten zápas se musel všem líbit. Škarohlídům a nepřejícím snad konečně zavřel pusu. Viktor předvedl moderní MMA a ukázal, že dokáže zápasit i pod enormním tlakem, do kterého se díky okolnostem a sobě dostal.

No a já jsem teď po čtyřech hodinách spánku (ráno jsem vedl syna do školky) napsal to, o čem jsem až do dvou hodin do rána jenom přemýšlel. Ještě mě čekají další tři tréninky a pak cesta domů a konečně postel a klidný spánek bez emocí, tedy aspoň doufám.

Autor: Daniel Barták | čtvrtek 29.6.2017 7:07 | karma článku: 15.46 | přečteno: 625x

Další články blogera

Daniel Barták

Poslední svého druhu. Zabiják ze staré školy.

8. srpna nad ránem nás čeká střed dvou těžkotonážníků bojujících v hlavním zápase večera o prozatímní titul těžké váhy organizace UFC. Američan Derrick Lewis proti dosud neporaženému Francouzi Cirylu Gane.

7.8.2021 v 15:43 | Karma článku: 6.43 | Přečteno: 241 | Diskuse

Daniel Barták

Osamělý vlk, pán tenké hrany mezi vítězstvím a porážkou

Sobota zalitá sluncem, neděle jak by smet. Teď jenom neusnout a kolem druhé po půlnoci být u toho, jak paprsky štěstí dopadnou i na slovenského UFC zápasníka Ľudovíta Kleina.

10.5.2021 v 10:22 | Karma článku: 4.16 | Přečteno: 139 | Diskuse

Daniel Barták

Tu kávu si nedávej, přiletí loket z pekla

Chcete si dát dobrej thriller, ale fakt jako hodně dobrej? Koukněte se na zápas Jirky Procházky s Dominickem Reyesem

2.5.2021 v 14:49 | Karma článku: 8.16 | Přečteno: 299 | Diskuse

Daniel Barták

Když vítězství přebije fanoušek myslitel. Má být přítelkyně u klece?

Dokoukal jsem zápas Michala Martínka na posledním ACA a po něm, já hlupák, sroloval pod video a začal číst komentáře

29.4.2021 v 7:07 | Karma článku: 5.34 | Přečteno: 187 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Milan Macho

Nechutné derby: kdo to zavinil?

Není pochyb, že nedělní derby Slavia – Sparta (1:1) mělo hodně společného s bojovými sporty a pramálo s fotbalem. Nechutný tyjátr vyvrcholil vzájemným držením se pod krkem a strkáním Bořila a Krejčího a vyloučením obou hráčů.

25.9.2023 v 16:57 | Karma článku: 37.77 | Přečteno: 4893 | Diskuse

Jan Lunga

Pár zajímavostí z pěti největších fotbalových lig Evropy

Kdo se rád baví a rád počítá, může si se mnou projít zajímavosti z pěti největších lig Evropy. Nebude se jednat o hráče, ale o celé kluby.

23.9.2023 v 18:33 | Karma článku: 5.46 | Přečteno: 139 | Diskuse

Sára Mašínová

Podzimní jóga

Jóga, procházky, a životní styl bez auta. Krásný jógový den i Vám! Jistě se nám všem chce vyrazit na procházku, tak Vás chci na ni nalákat!

11.9.2023 v 17:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 68 | Diskuse

Miroslav Podivín

Tak zase v pondělí

Pokud jste chlap, tak to na vás po padesátce přijde. Zkušeností máte na rozdávání, nějaké peníze také, ale co dál?

6.9.2023 v 4:18 | Karma článku: 7.10 | Přečteno: 305 | Diskuse

Josef Nožička

Bude kvůli každému ruskému sportovci zasedat Fialův kabinet?

Fialova vláda nakonec start ruských i běloruských fotbalistů v dresu kazašského týmu umožnila. Otázkou však je, zda k takové komedii či tragikomedii vůbec muselo dojít.

3.9.2023 v 8:10 | Karma článku: 36.09 | Přečteno: 955 | Diskuse
Počet článků 55 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 397

Jsem trenér MMA a Brazilského jiu-jitsu v Penta gymu Praha. Píšu hororové povídky a MMA blog. Loni mi vyšel horor Stinná místa a letos kniha o historii MMA Život v kleci. Vše o mě můžete najít na www.danbartak.cz
Co je MMA? Je to zkratka anglického Mixed Martial Art. Jedná se o moderní plnokontaktní sport, využívající kopy, údery, zápas ve stoje, porazy a boj na zemi (údery, páky a škrcení) různých bojových a sportů.

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...