Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. prosince 2022 Barbora

Spojenec i nejtěžší soupeř. Jak rozhodčí ovlivňují MMA

2. 02. 2017 7:00:00
Rozhodčí jsou kapitolou samou o sobě snad v každém sportu. Ve fotbale se o nich popsaly stohy papíru a spousta lidí se na ně dívá skrze prsty. I v MMA jsou, a to hned čtyři. Jeden uvnitř oktagonu a tři bodoví.

Ti jsou rozmístěni kolem klece a každý z jiného úhlu sledují zápas. Vítěz kola dostává deset bodů, poražený devět nebo míň. Na konci tří nebo pěti kolové bitvy rozhodčí sečtou body za jednotlivá kola a zápasník, který vyhrál u více bodových rozhodčí, ovládne i celý zápas.

Často se proto bojovníci nabádají, aby zápas ukončili dřív, než vyprší časoví limit zápasu. Tedy aby soupeři uštědřili nějaký ten KO kop či úder nebo ho přinutili vzdát nasazením páky či škrcení. Pak se v zákulisí nemusí rozčilovat, že viděli zápas jinak, než muži za klecí. Protože ten pocit, zkreslený adrenalinem a tím, jak celý zápas vnímáte, ať už jako zápasník nebo jako trenér, můžete mít. Přece jenom chcete, aby váš svěřenec vyhrál. Některé věci vám můžou v průběhu zápasu uniknout.

Většinou se s výrokem rozhodčích ztotožňuji, ale už se mi stalo, že jsem měl pocit, že rozhodčí viděli úplně jiný zápas, než na jaký jsem koukal já. Asi největší zářez jsem zažil s Viktorem Peštou ve Švédsku. Jasnou výhru na body obrátili domácí rozhodčí v náš neprospěch. Byl to tehdy velký skandál, do kterého šili i všechna místní MMA média. Po zápase jsme podali protest a zaplatili nevratný poplatek šest tisíc korun českých, aby se tím komise rozhodčích vůbec začala zabývat. Naštěstí pro nás byl výsledek změněn, ale i tak jsme byli okradeni o ten opojný pocit z výhry těsně po zápase. Na druhou stranu tento zápas nasměroval Viktorovu cestu do UFC!

Stejně jako v jiných sportech jsou i v MMA rozhodčí, kteří domácím připískávají. Asi nejokatější to bylo na jednom turnaji ve Švýcarsku. Byl to titulový zápas podle pravidel K1. Švýcar se na svého italského soupeře v prvním kole vrhnul. Dvakrát ho poslal k zemi, ale Ital se vždy zvednul a pokračoval dál. Domácí borec ale první kolo přepálil a už mu nezbyly síly na další. Po ringu se ploužil jako mátoha a Ital bodoval a bodoval. Kolo za kolem. Nakonec, ale rozhodčí stejně zvedli ruku domácímu. Strašný zářez, s kterým nesouhlasila celá hala.

Není to časté, ale stává se to. Proto je lepší, jak už jsem psal, aby zápasník ukončil zápas před uběhnutím časového limitu a nedal tak šanci dohadům.

Právě rozhodčí v oktagonu je kromě zápasníků další důležitou součástí zápasu. Dbá na dodržování pravidel a chrání zdraví obou protagonistů, například včasným ukončením zápasu. Ale i on může zápas ovlivnit.

My máme jednoho takového oblíbeného v Rakousku. Prvně jsme se s ním setkali v Innsbrucku, kde zápasil Stanislav Futera. Jedno z pravidel MMA říká, že pokud bojovník klečí na kolenou, nesmí oponent kopat na hlavu. Standa tam takové koleno dostal, ale rozhodčí zápas neukončil jako diskvalifikací, ale nechal ho pokračovat, dokud nebyl Futera donucen vzdát. Protestovali jsme na místě, tentokrát u rakouské asociaci MMA, ale bez úspěchu. Pro oba to byl, dalo by se říct, zlomový zápas. Domácího borce to nasměrovalo do UFC, Standa po dalším zápase ukončil kariéru.

Rozhodčí může ovlivnit zápas i jinak. Třeba předčasným ukončením. Otázka je, kdy přesně se o předčasném ukončení jedná? Každý to totiž vidí trochu jinak. Zápasník, který se snaží boj ukončit, jeho protivník, diváci i rozhodčí. Právě rozhodčí má nejtěžší roli. Protože na něm je všechna zodpovědnost, musí se rozhodovat ve zlomku sekundy, kdy jde o zdraví zápasníka.

Na posledním turnaji organizace ACB ve Vídni se v hlavním zápase večera střetl domácí zápasník Arbi Agujev s naším Patrikem Kinclem. Ve druhém kole se Patrik Kincl dostal na soupeře a z pozice, kdy mu seděl na břiše, začal svého soupeře bít. Rakušan se sice bránil, ale nebyl s to se ze špatné situace dostat. V jednu chvíli se Patrik podíval na rozhodčího. Pohled mluvil jasně, ten kluk pode mnou má dost, měl bys to ukončit. Následně se Patrik vrátil k Arbimu. Uštědřil mu další tři čtyři údery a rozhodčí skutečně zápas ukončil. Do konce kola zbývalo patnáct sekund.

Patrik se zaslouženě radoval a my s ním. Zbytek světa si drbe hlavu a přemýšlí, jestli to rozhodčí neukončil moc brzy. Arbi nevypadal, že by byl zraněn nebo nemohl v zápase pokračovat. Ten pocit jsem měl i já. Ani Arbi, když se zvedl, nevypadal, že by s výsledkem souhlasil. Na druhou stranu to, jak situace skutečně vypadala, viděli zblízka jen tři lidé - Kincl, Agujev a rozhodčí. Sám sem byl svědkem zápasu, kdy byl zápasník po jednom z úderů úplně mimo a hned další ho takříkajíc nahodil. Rozhodčí to ale viděl a duel správně ukončil. Zbytek lidí v sále si toho vůbec nemusel všimnout.

Možná bych o tomhle zápasu vůbec nepsal, protože takových zastavení je v MMA k vidění spousta, kdyby se do celé záležitosti nevložil prezident organizace ACB Mairbek Khasiyev. Ještě v oktagonu si vzal mikrofon a označil verdikt rozhodčího za chybný a hloupý. Zvlášť, když zbývalo jen patnáct sekund do konce. Druhý den rozhodl o změně celého výsledku na No contest – tedy bez výsledku, čímž Kinclovi vítězství sebral. Je to velmi nestandardní rozhodnutí a ve světě MMA ojedinělé. Protože o změně výsledku by měla rozhodnout pokud možno nezávislá komise rozhodčích. Nikoliv majitel.

Tak, jak to vidím já, mělo být vítězství Patriku Kinclovi ponecháno a popřípadě se dohodnout odveta. Nebo jestli se Arbimu a jeho týmu výsledek nelíbil, měli podat protest, který by řešila nezávislá komise. Rozhodnutí prezidenta totiž vytváří precedent. Nejen, že to vypadá, že výsledek, který se mu nebude líbit, zruší, čím ale i vytváří neregulérní prostředí a diskredituje celý tak dobře rozjetý projekt. Dále pak vyvíjí větší tlak na ACB bojovníky a rozhodčí. V extrémní situaci to totiž může vést i k tomu, že se rozhodčí bude bát zastavit zápas dřív než je zdrávo. Tím může ohrozit zdraví zápasníka.

I na tomhle případu je vidět, jak je práce rozhodčích těžká a často nevděčná. Na dobře řízený zápas si nikdo nevzpomene (stejně jako já v tomhle blogu), ale za přehmaty vám budou lidi spílat ještě hodně dlouho. Sám bych jí nechtěl dělat a dobrých rozhodčích si vážím. I těch našich, jakými jsou určitě Jakub Müller, Václav Přibyl, Pavel Touš nebo Jan Voborník.

Autor: Daniel Barták | čtvrtek 2.2.2017 7:00 | karma článku: 11.34 | přečteno: 372x

Další články blogera

Daniel Barták

Poslední svého druhu. Zabiják ze staré školy.

8. srpna nad ránem nás čeká střed dvou těžkotonážníků bojujících v hlavním zápase večera o prozatímní titul těžké váhy organizace UFC. Američan Derrick Lewis proti dosud neporaženému Francouzi Cirylu Gane.

7.8.2021 v 15:43 | Karma článku: 6.43 | Přečteno: 239 | Diskuse

Daniel Barták

Osamělý vlk, pán tenké hrany mezi vítězstvím a porážkou

Sobota zalitá sluncem, neděle jak by smet. Teď jenom neusnout a kolem druhé po půlnoci být u toho, jak paprsky štěstí dopadnou i na slovenského UFC zápasníka Ľudovíta Kleina.

10.5.2021 v 10:22 | Karma článku: 4.16 | Přečteno: 139 | Diskuse

Daniel Barták

Tu kávu si nedávej, přiletí loket z pekla

Chcete si dát dobrej thriller, ale fakt jako hodně dobrej? Koukněte se na zápas Jirky Procházky s Dominickem Reyesem

2.5.2021 v 14:49 | Karma článku: 8.16 | Přečteno: 298 | Diskuse

Daniel Barták

Když vítězství přebije fanoušek myslitel. Má být přítelkyně u klece?

Dokoukal jsem zápas Michala Martínka na posledním ACA a po něm, já hlupák, sroloval pod video a začal číst komentáře

29.4.2021 v 7:07 | Karma článku: 5.34 | Přečteno: 186 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Jan Lunga

Hokej – Liga mistrů – sumář od sezony 2016-17

I když v současné době je u nás zájem o Ligu mistrů v hokeji přibližně stejný jako o českou ligu v kuželkách, dovolil bych předložit pár zajímavostí z této soutěže.

1.12.2022 v 18:46 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 49 | Diskuse

Jan Ziegler

Penalta? Íránec měl dostat žlutou za simulování

Ten výsledek mě včera hodně potěšil. USA porazily Írán 1:0 a postoupily ze základní skupiny fotbalového mistrovství světa v Kataru. Bylo to naprosto zasloužené vítězství Američanů.

30.11.2022 v 12:55 | Karma článku: 13.14 | Přečteno: 482 | Diskuse

Vít Hassan

Trenér Kari Jalonen: „Dobrá defenziva a zachování české DNA může být klíčem k vítězství.“

Kari Jalonen (* 6. ledna 1960, Oulu) je finský hokejový trenér a bývalý lední hokejista. Mezi trenéry byl v roce 2022 řazen k nejlepším v Evropě. 10. března 2022 byl jmenován do pozice hlavního trenéra české hokejové reprezentace.

28.11.2022 v 13:34 | Karma článku: 7.11 | Přečteno: 152 | Diskuse

Tomáš Flaška

Multi-kulti v Marocko-Belgické praxi

Maroko vyhrálo na MS ve fotbale nad Belgií a ukázalo se nám v praxi, jak „politika ve sportu“ není. A nic s tím nenaděláme. Fanouškovství v národních barvách je jen takový soft nacionalismus.

28.11.2022 v 12:16 | Karma článku: 33.21 | Přečteno: 1074 | Diskuse

Jan Lunga

Fotbal – uvažuje se o změnách těchto fotbalových pravidel

I když to tak nevypadá, fotbal prožívá určitou fotbalovou stagnaci. Vidíme to i na současném mistrovství světa v Kataru.

28.11.2022 v 11:23 | Karma článku: 8.26 | Přečteno: 316 | Diskuse
Počet článků 55 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 395

Jsem trenér MMA a Brazilského jiu-jitsu v Penta gymu Praha. Píšu hororové povídky a MMA blog. Loni mi vyšel horor Stinná místa a letos kniha o historii MMA Život v kleci. Vše o mě můžete najít na www.danbartak.cz
Co je MMA? Je to zkratka anglického Mixed Martial Art. Jedná se o moderní plnokontaktní sport, využívající kopy, údery, zápas ve stoje, porazy a boj na zemi (údery, páky a škrcení) různých bojových a sportů.

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...