Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spojenec i nejtěžší soupeř. Jak rozhodčí ovlivňují MMA

2. 02. 2017 7:00:00
Rozhodčí jsou kapitolou samou o sobě snad v každém sportu. Ve fotbale se o nich popsaly stohy papíru a spousta lidí se na ně dívá skrze prsty. I v MMA jsou, a to hned čtyři. Jeden uvnitř oktagonu a tři bodoví.

Ti jsou rozmístěni kolem klece a každý z jiného úhlu sledují zápas. Vítěz kola dostává deset bodů, poražený devět nebo míň. Na konci tří nebo pěti kolové bitvy rozhodčí sečtou body za jednotlivá kola a zápasník, který vyhrál u více bodových rozhodčí, ovládne i celý zápas.

Často se proto bojovníci nabádají, aby zápas ukončili dřív, než vyprší časoví limit zápasu. Tedy aby soupeři uštědřili nějaký ten KO kop či úder nebo ho přinutili vzdát nasazením páky či škrcení. Pak se v zákulisí nemusí rozčilovat, že viděli zápas jinak, než muži za klecí. Protože ten pocit, zkreslený adrenalinem a tím, jak celý zápas vnímáte, ať už jako zápasník nebo jako trenér, můžete mít. Přece jenom chcete, aby váš svěřenec vyhrál. Některé věci vám můžou v průběhu zápasu uniknout.

Většinou se s výrokem rozhodčích ztotožňuji, ale už se mi stalo, že jsem měl pocit, že rozhodčí viděli úplně jiný zápas, než na jaký jsem koukal já. Asi největší zářez jsem zažil s Viktorem Peštou ve Švédsku. Jasnou výhru na body obrátili domácí rozhodčí v náš neprospěch. Byl to tehdy velký skandál, do kterého šili i všechna místní MMA média. Po zápase jsme podali protest a zaplatili nevratný poplatek šest tisíc korun českých, aby se tím komise rozhodčích vůbec začala zabývat. Naštěstí pro nás byl výsledek změněn, ale i tak jsme byli okradeni o ten opojný pocit z výhry těsně po zápase. Na druhou stranu tento zápas nasměroval Viktorovu cestu do UFC!

Stejně jako v jiných sportech jsou i v MMA rozhodčí, kteří domácím připískávají. Asi nejokatější to bylo na jednom turnaji ve Švýcarsku. Byl to titulový zápas podle pravidel K1. Švýcar se na svého italského soupeře v prvním kole vrhnul. Dvakrát ho poslal k zemi, ale Ital se vždy zvednul a pokračoval dál. Domácí borec ale první kolo přepálil a už mu nezbyly síly na další. Po ringu se ploužil jako mátoha a Ital bodoval a bodoval. Kolo za kolem. Nakonec, ale rozhodčí stejně zvedli ruku domácímu. Strašný zářez, s kterým nesouhlasila celá hala.

Není to časté, ale stává se to. Proto je lepší, jak už jsem psal, aby zápasník ukončil zápas před uběhnutím časového limitu a nedal tak šanci dohadům.

Právě rozhodčí v oktagonu je kromě zápasníků další důležitou součástí zápasu. Dbá na dodržování pravidel a chrání zdraví obou protagonistů, například včasným ukončením zápasu. Ale i on může zápas ovlivnit.

My máme jednoho takového oblíbeného v Rakousku. Prvně jsme se s ním setkali v Innsbrucku, kde zápasil Stanislav Futera. Jedno z pravidel MMA říká, že pokud bojovník klečí na kolenou, nesmí oponent kopat na hlavu. Standa tam takové koleno dostal, ale rozhodčí zápas neukončil jako diskvalifikací, ale nechal ho pokračovat, dokud nebyl Futera donucen vzdát. Protestovali jsme na místě, tentokrát u rakouské asociaci MMA, ale bez úspěchu. Pro oba to byl, dalo by se říct, zlomový zápas. Domácího borce to nasměrovalo do UFC, Standa po dalším zápase ukončil kariéru.

Rozhodčí může ovlivnit zápas i jinak. Třeba předčasným ukončením. Otázka je, kdy přesně se o předčasném ukončení jedná? Každý to totiž vidí trochu jinak. Zápasník, který se snaží boj ukončit, jeho protivník, diváci i rozhodčí. Právě rozhodčí má nejtěžší roli. Protože na něm je všechna zodpovědnost, musí se rozhodovat ve zlomku sekundy, kdy jde o zdraví zápasníka.

Na posledním turnaji organizace ACB ve Vídni se v hlavním zápase večera střetl domácí zápasník Arbi Agujev s naším Patrikem Kinclem. Ve druhém kole se Patrik Kincl dostal na soupeře a z pozice, kdy mu seděl na břiše, začal svého soupeře bít. Rakušan se sice bránil, ale nebyl s to se ze špatné situace dostat. V jednu chvíli se Patrik podíval na rozhodčího. Pohled mluvil jasně, ten kluk pode mnou má dost, měl bys to ukončit. Následně se Patrik vrátil k Arbimu. Uštědřil mu další tři čtyři údery a rozhodčí skutečně zápas ukončil. Do konce kola zbývalo patnáct sekund.

Patrik se zaslouženě radoval a my s ním. Zbytek světa si drbe hlavu a přemýšlí, jestli to rozhodčí neukončil moc brzy. Arbi nevypadal, že by byl zraněn nebo nemohl v zápase pokračovat. Ten pocit jsem měl i já. Ani Arbi, když se zvedl, nevypadal, že by s výsledkem souhlasil. Na druhou stranu to, jak situace skutečně vypadala, viděli zblízka jen tři lidé - Kincl, Agujev a rozhodčí. Sám sem byl svědkem zápasu, kdy byl zápasník po jednom z úderů úplně mimo a hned další ho takříkajíc nahodil. Rozhodčí to ale viděl a duel správně ukončil. Zbytek lidí v sále si toho vůbec nemusel všimnout.

Možná bych o tomhle zápasu vůbec nepsal, protože takových zastavení je v MMA k vidění spousta, kdyby se do celé záležitosti nevložil prezident organizace ACB Mairbek Khasiyev. Ještě v oktagonu si vzal mikrofon a označil verdikt rozhodčího za chybný a hloupý. Zvlášť, když zbývalo jen patnáct sekund do konce. Druhý den rozhodl o změně celého výsledku na No contest – tedy bez výsledku, čímž Kinclovi vítězství sebral. Je to velmi nestandardní rozhodnutí a ve světě MMA ojedinělé. Protože o změně výsledku by měla rozhodnout pokud možno nezávislá komise rozhodčích. Nikoliv majitel.

Tak, jak to vidím já, mělo být vítězství Patriku Kinclovi ponecháno a popřípadě se dohodnout odveta. Nebo jestli se Arbimu a jeho týmu výsledek nelíbil, měli podat protest, který by řešila nezávislá komise. Rozhodnutí prezidenta totiž vytváří precedent. Nejen, že to vypadá, že výsledek, který se mu nebude líbit, zruší, čím ale i vytváří neregulérní prostředí a diskredituje celý tak dobře rozjetý projekt. Dále pak vyvíjí větší tlak na ACB bojovníky a rozhodčí. V extrémní situaci to totiž může vést i k tomu, že se rozhodčí bude bát zastavit zápas dřív než je zdrávo. Tím může ohrozit zdraví zápasníka.

I na tomhle případu je vidět, jak je práce rozhodčích těžká a často nevděčná. Na dobře řízený zápas si nikdo nevzpomene (stejně jako já v tomhle blogu), ale za přehmaty vám budou lidi spílat ještě hodně dlouho. Sám bych jí nechtěl dělat a dobrých rozhodčích si vážím. I těch našich, jakými jsou určitě Jakub Müller, Václav Přibyl, Pavel Touš nebo Jan Voborník.

Autor: Daniel Barták | čtvrtek 2.2.2017 7:00 | karma článku: 9.82 | přečteno: 270x

Další články blogera

Daniel Barták

Talent vs. píle. Protrpěná remíza

Talent může být dar i prokletí. Zvlášť, když si začnete myslet, že to zvládnete jen s ním a přestanete na sobě pracovat.

18.10.2017 v 7:07 | Karma článku: 6.89 | Přečteno: 247 | Diskuse

Daniel Barták

Zradit roh Penty? Radši poruším slib!

Týden před Fight Night West – XFN, která se uskutečnila v Karlových Varech, mě oslovil místní MMA zápasník Jan David s tím, zda bych ho nemohl při jeho profesionálním debutu na tomto galavečeru koučovat.

21.9.2017 v 7:07 | Karma článku: 7.13 | Přečteno: 216 | Diskuse

Daniel Barták

Mentální kotva – nebezpečí číhá i uvnitř hlavy

Koncentrace je jednou z nejdůležitějších součástí sportu. Bohužel pro spoustu z nás je to to nejtěžší s čím se potýkáme i v běžném životě.

16.8.2017 v 7:07 | Karma článku: 8.70 | Přečteno: 360 | Diskuse

Daniel Barták

Rozvalit se ve VIPce a vrátit se do minulosti

Když vás někam pozvou jako VIP hosta, nejspíš vás to potěší. Mě alespoň jo. Zvlášť, když mě do VIPka moc nezvou, tedy vůbec a nechávají mě sedět jen pod ringem či klecí, kde místo šampaňského stříká akorát tak pot.

2.8.2017 v 7:07 | Karma článku: 6.92 | Přečteno: 395 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

David Procházka

Nezmar je pro Slavii výbornou volbou

V prvoligové tabulce sice ztrácí fotbalová Slavia na Viktorii Plzeň čtrnáct bodů, ale v něčem už má teď proti Západočechům navrch. Získala do svých řad na post sportovního ředitele z Liberce Jana Nezmara.

16.11.2017 v 13:42 | Karma článku: 9.91 | Přečteno: 207 | Diskuse

Přemysl Čech

Jak Rusové otrávili sport

RusŽe v Rusku a jeho spřátelených některých bývalých svazových republikách je sport podřízen státní moci a zodpovídá se mu z neúspěchů, protože úspěchy jsou přece samozřejmostí. to je věc dávno známá. Ale Rusové otrávili sport!

13.11.2017 v 12:00 | Karma článku: 20.90 | Přečteno: 1032 | Diskuse

Zuzana Růžičková

Kdo nemá na skipasy v Krkonoších, ať nelyžuje

Hlavní lyžařská střediska Krkonoš jsou z hlediska cen permanentek úplně mimo českou realitu. Stačí si vzít kalkulačku.

12.11.2017 v 17:32 | Karma článku: 40.73 | Přečteno: 7343 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Spartan Race není jen o plazení v bahně, důležitá je i běžcova psychika, říká závodník

Závod v pěti stupních pod nulou i v polední výhni uprostřed července. Nošení pytlů se štěrkem nebo plazení pod ostnatým drátem. I takhle může vypadat jeden z nejpopulárnějších běžeckých závodů Spartan Race.

6.11.2017 v 23:55 | Karma článku: 8.94 | Přečteno: 303 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Není hráč jako hráč

Asi nemá smysl srovnávat nejvyšší fotbalovou ligu v ČR a v komunistické Číně. Co však srovnávat lze jsou dvě posily v těchto soutěžích – z Izraele.

6.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 7.75 | Přečteno: 272 | Diskuse
Počet článků 36 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 390

Jsem trenér MMA a Brazilského jiu-jitsu v Penta gymu Praha. Píšu hororové povídky a teď jsem si k tomu přidal MMA blog. Chci tento sport přiblížit široké veřejnosti. Vše o mě můžete najít na www.daniel-bartak.cz
Co je MMA? Je to zkratka anglického Mixed Martial Art. Jedná se o moderní plnokontaktní sport, využívající kopy, údery, zápas ve stoje, porazy a boj na zemi (údery, páky a škrcení) různých bojových a sportů.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.