Naplnit O2 arénu? Noční můra MMA, která se potvrdila

20. 01. 2017 7:00:00
Zdál se vám někdy sen, ve kterém organizátoři těsně před vypuknutím velké show zrušili celou akci? Mě jo. Nebylo to nic vizionářského, ale jen důsledek toho, co se nám v českém MMA skutečně stalo.

Když přišla European Fighting Challenge s tím, že uspořádá svůj druhý turnaj v Praze, mé srdce zaplesalo. Evropská odpověď na UFC (jeden z mnoha superlativů, kterým se prezentovali), si však vzala větší sousto, než mohla zvládnout. O2 aréna! Naplnit ji v zemi, kde polovina lidí ani pořádně neví, co to MMA znamená? A ještě reklamou pouze přes sociální sítě? (jinou jsem nezaregistroval...)? Fíha, říkal jsem si. Ti kluci musí být opravdu silní v kramflecích. Jak se ale ukázalo, nebyli. Tři týdny před turnajem celou akci kvůli finančním problémům odpískali.

Je to strašný průser! Pro diváky, kteří si koupili lístky, ale hlavně pro sportovce, kteří se na akci chystali. Dvacet dva zápasníků tak přišlo o práci! Jejich celá příprava přišla v niveč, stejně jako peníze, které do ní investovali. Musejí se teď narychlo shánět po něčem novém, což je vždycky velmi složité. Dotýká se to i mého Penta gymu, protože na akci měla startovat Magdalena Šormová.

Nevím, kolik se prodalo lístků, ale je jasné, že organizátoři měli velké oči. Startovka vypadala zajímavě, ale spíš pro fajnšmekry než obyčejné fanoušky. Z domácí špičky tam bylo jen pět jmen. Tedy vlastně čtyři, protože Miloš Petrášek musel před turnajem na operaci. Obávám se ale, že i kdyby zápasili ty naše největší hvězdy, jako je Vémola, Pešta, Procházka, Kincl, Macek nebo Soukupová, tak by to stejně neklaplo. Vždyť se to nedávno nepodařilo ani postojařské W5: Legends in Prague. A ta měla startovku, před kterou mi spadla brada.

O2 aréna je prostě velké sousto.

Četl jsem, že je to kulturou lidí. Když tu nechodí na fotbal, těžko budou chodit na MMA nebo K1. Nevím, jak v K1, ale kromě Polska není ve střední Evropě MMA turnaj, který by dosáhl parametrů vyprodané O2 arény! Samozřejmě je možné, že mě ty velké akce míjely, ale... Co jsem viděl v Německu, Rakousku, Maďarsku, ale třeba i v Dánsku, Švédku a Finsku, byly turnaje počtem diváků maximálně na úrovni dvou třech tisíc. Tedy na stejné úrovni jako galavečery MMA u nás. A týkalo se to i akcí, kde byla startovka nabitá místními hvězdami. Turnaj se obvykle uskutečnil v komornějších prostorách hotelu nebo bývalého divadla.

Někdo může říct, to se může stát jen u nás, ale fakt je ten, že Češi udělali všechno pro to, aby akce nedopadla krachem. Člověk by si měl nejdříve všechno pořádně spočítat a poradit se s místními organizátory. A když si je vyslechne, tak by se měl jejich radami řídit, protože jinak to může dopadnout stejně jako s finským projektem EFC. Co může Fin vědět o české MMA scéně? Nic! O to víc měl dbát na rady, které dostal. Zvlášť, když jde o peníze. A o ty jde v tomhle businessu především.

Naplnit O2 arénu podle mě může v tuhle chvíli jen UFC. Nebo ještě ACB. Rusové, jak jsem zjistil, mají snad bezedný měšec. Pronajímají si velké haly a přitom vůbec neřeší, zda je naplní nebo ne. Lístky kolikrát rozdávají. Sází na prestiž, kterou jim legendární haly zaručují. Jak to vypadá, vyplácí se jim to, což dokazuje expanze do USA nebo skvělí zápasníci, kteří na turnajích zápasí.

Bohužel EFC takovým kapitálem nedisponuje, takže organizátorům zbyly jen oči pro pláč a plány na rok 2018.

Trochu mi to připomíná ještě jednu skandinávskou organizaci, kde bylo víc řečí než skutků. Švédkou Heroes Fighting Championship. Po prvním turnaji, kde zápasil i Viktor Pešta před svým odchodem do UFC, jsme byli na tiskové konferenci, kde se organizátor rozplýval nad celou akcí a věštil do budoucna, které z místních hvězd přiveze a chtěl přidat i nějakého toho UFC veterána. Přitom už musel vědět, že je jeho akce, i podle počtu diváků, prodělečná. Což se nakonec nejvíc dotklo zápasníků, kteří nedostali ani korunu.

Tomuhle se naštěstí EFC vyhnula, ale ne nadarmo se u nás říká: Dvakrát měř, jednou řež. Možná by stálo za to se tím řídit i na dalekém severu.

Autor: Daniel Barták | pátek 20.1.2017 7:00 | karma článku: 14.77 | přečteno: 1356x

Další články blogera

Daniel Barták

Hodiny, kdy si plníte sny. Jak jsem si sáhl na UFC

Je 30. květen 2014. Nasedám do Toyoty GT86, kterou řídí Jirka Mamut Paluska. Cíl je jasný: Nach Berlin. Těšíme se moc, vždyť zítra tam bude mít na turnaji nazvaném UFC Fight Night 41: Mark Munoz vs Gerard Mousasi Viktor Pešta svůj

6.6.2019 v 7:07 | Karma článku: 4.72 | Přečteno: 106 | Diskuse

Daniel Barták

Kopačka do vajec, i ztracená čočka. MMA je i pro starý. Hlavní je mít koule!

„Tak jsem se ráno probudil a sám sebe se zeptal: Zda mi to stojí za to? Už se těším, až to budu mít za sebou,“ řekl třiačtyřicetiletý novinář Libor Kalous,

29.5.2019 v 7:07 | Karma článku: 8.22 | Přečteno: 303 | Diskuse

Daniel Barták

Pohled na gladiátory z druhé strany. Můj svět MMA za klecí

Už dlouho jsem nebyl na MMA turnaji jen jako divák. Vždycky jsem tam nějakým způsobem pracovně. Většinou sedím u klece a koučuju někoho z Penta gymu.

8.1.2019 v 7:07 | Karma článku: 4.56 | Přečteno: 156 | Diskuse

Daniel Barták

Stojíme na křižovatce bojových sportů v Česku? Před lety sci-fi, dnes vyprodaná show

Za poslední tři roky jsem si vzal oblek jen dvakrát. Na Blogera roku 2016 a na XFN Marpo vs. Rytmus v O2 aréně.

28.12.2018 v 19:23 | Karma článku: 7.13 | Přečteno: 333 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: Hoši děkujem! Neděkuj a nalejvej, aneb Třebestovice olééé!

Fotbal mě dokáže občas fakt potěšit. A nemusí se ani jednat o finále mistrovství světa, Champions League nebo o případnej sparťanskej titul. Někdy k tomu stačí amatérský nadšení, dobrá parta, pár nadšenců okolo a postup do okresu!

24.6.2019 v 19:07 | Karma článku: 9.65 | Přečteno: 164 | Diskuse

Ladislav Vorel

Plíšková, Srýcová a naše tenisky vůbec

Dnešní tenis a sport vlastně vůbec , se hodně změnil tím, že na něj můžeme sázet. Stáváte se tím vlastně součástí zápasu.

21.6.2019 v 2:01 | Karma článku: 9.95 | Přečteno: 297 | Diskuse

Petr Utěkal

Národní sportovní agentura

Tak máme nové ministerstvo sportu. Sice to de jure ministerstvo není, ale de facto jo. Divím se, že to ve Sněmovně prošlo tak těsně, jakkoliv všichni politici i sportovní organizace na současné uspořádání hrdinně nadávali.

20.6.2019 v 12:39 | Karma článku: 10.28 | Přečteno: 297 | Diskuse

Pavel Remeš

Boj proti zesměšňování soupeře – takové výsledky nechceme.

K napsání tohoto článku mne inspiroval pan Nožička, bloger, kterého mám rád. Neříkám to, proto, že doufám, že si to přečte, ale prostě proto, že to tak je.

18.6.2019 v 17:40 | Karma článku: 41.07 | Přečteno: 4026 | Diskuse

Josef Nožička

Fotbalistky USA schytaly kritiku za vysokou výhru. Názorná ukázka absurdity dnešní doby...

Je projevem neúcty k soupeři, pokud ve fotbale či jiném sportu některý tým nasází svému protivníkovi více gólů než je obvyklé? A měl by se kvůli něčemu takovému opravdu omlouvat?

18.6.2019 v 13:40 | Karma článku: 45.59 | Přečteno: 8060 | Diskuse
Počet článků 40 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 417

Jsem trenér MMA a Brazilského jiu-jitsu v Penta gymu Praha. Píšu hororové povídky a teď jsem si k tomu přidal MMA blog. Chci tento sport přiblížit široké veřejnosti. Vše o mě můžete najít na www.daniel-bartak.cz
Co je MMA? Je to zkratka anglického Mixed Martial Art. Jedná se o moderní plnokontaktní sport, využívající kopy, údery, zápas ve stoje, porazy a boj na zemi (údery, páky a škrcení) různých bojových a sportů.

Najdete na iDNES.cz