Mých 300 u Thermopyl. This is Penta!!!

10. 01. 2017 7:00:00
Před rokem jsem si spočítal všechny svoje odkoučované zápasy. Nebyla to tak těžká práce, jak by se na první pohled mohlo zdát. Stačilo k tomu využít historickou tabulku zápasů, kterou na stránkách Penta gymu vedu.

A k tomu připočítat těch pár, kdy jsem seděl u klece někomu mimo oddíl. Výsledek? 254. Rok se sešel s rokem a já udělal dalších 48 čárek. To znamená, že na posledním turnaji v roce 2016 v Německu na Aggrelinu jsem o dva zápasy překročil třístovku!

Abych řekl pravdu, loňský rok byl v tomhle směru opravdu náročný. Těch víkendů, co jsem strávil v klidu s rodinou, zas tak moc nebylo. Co si budeme nalhávat, rád jezdím s klukama (a holkama) na zápasy, ale když je to týden co týden, moc chápavě se na to doma přítelkyně ani syn nedívají. Musím jim moc poděkovat, že to tolerují, i když mi je jasné, že ne vždy je to lehké.

První zápas jsem odkoučoval 5. prosince 2001 ještě na staré Brumlovce v Praze. Prohráli jsme. Stejně jako ten tří stý. Mezi těmito okamžiky uběhlo patnáct let, v kterých mi prošlo pod rukama spoustu lidí. Ne každý se chtěl stát zápasníkem. Ne každému, který to naopak chtěl, se to podařilo.

Tři sta zápasů znamená svým způsobem i 300 zápasníků. Zní to trošku divně, protože tolik bojovníků jsem do klece či ringu nevedl. Pravdou ale je, že každý zápas odzápasil tak trochu jiný člověk. I kdyby šel každý MMA bojovník dva zápasy v jednom dni, pokaždé by byl trochu jiný. V jiném rozpoložení, s jinou zkušeností. Vezměte si, když do vás v den zápasu začne vandrovat přítelkyně. Máte možnost se stoprocentně soustředit? Ne! A podle toho to taky vypadá. Kvůli slečně pak dostanete KO nebo třeba škrcení zvané triangl.

S tou třístovkou se nabízí srovnání s bitvou u Thermopyl. Netuším, jak by mých tři sta klonů obstálo ve stejné situaci, ale jedno vím určitě. Vstoupit do oktagonu vyžaduje odvahu a zaslouží si respekt. Z vlastní zkušenosti vím, že když vejdete mezi těch osm stěn klece a zavřou se za vámi dvířka, jako byste se objevili v úplně jiném světě. Zvlášť, když máte první zápas. Najednou musíte bojovat tak jako nikdy předtím. Se soupeřem i se sebou samým.

Jsou lidé, které jsme na tréninku považovali takřka za neporazitelné, za stroje na likvidaci soupeřů. V kleci se pak chovali úplně jinak. Tíha okamžiku je svázala natolik, že nebyli schopni předvést to, co běžně předváděli v tělocvičně.

Jsou ale i tací, kteří to měli a mají naopak. Na žíněnce je točíte jako pizzu, vůbec si nejste jistí, jestli máte vyslyšet jejich naléhání o prvním zápase. Pak ale, když přijde na věc, jsou schopni se postavit každému. Jako by z nich až skutečný boj udělal válečníky.

Takovým krásným příkladem byl Václav Šamša. Oplácaný kluk, který dokázal porazit dnes hvězdného Slováka Tomáše Deáka. Nebo svedl vyrovnanou bitvu s dnes už legendou českého MMA Josefem Králem. Škoda, že pak zmizel ze scény, aniž by řekl neshledanou, což mu mám trošku za zlé.

Jak je vidět, v mé třístovce zápasníků nenajdete jen vysekané hrany jako ve filmu. Jsou tam, ale do boje jdou i tací, do kterých byste to na první pohled neřekli. Šamša, Skalník, Hořejší, ale i třeba UFC fighter Pešta.

Jsou zde i holky. Někomu se ženské MMA nelíbí. Já ho uznávám a podporuju. Tyhle dračice dokážou být v některých aspektech lepší i tvrdší než chlapy. A to mě děsí i přitahuje zároveň. Zajímavé je, že právě třístý zápas vyšel na holku. Tedy lépe řečeno byl předurčen k tomu, aby na ni vyšel. Vždyť dvě stě devadesátý devátý odbouchala Magdalena Šormová a kdybychom nedostali pozvánku na turnaj v Německu, mohl jsem v Praze odkoučovat Invicta zápasnici Simonu Soukupovou. Nakonec to vyšlo na Barboru Polákovou.

Jak už jsem napsal, netuším, jak bychom dopadli u Thermopyl, ale určitě vím, že bychom jim to nedali zadarmo. Vezměte si, že by tam bylo třináct podob UFC fightera Viktora Pešty. Tedy i ta, která když poprvé dostala ránu pěstí, strašně se divila, jak to bolí. Dále by se tam objevil v několika podobách nevypočitatelný ACB zápasník Filip Macek. Klony krasavců Ondřeje Skalníka a Tomáše Stehlíka. Obří Mamut Jirka Paluska, Michal Hořejší, Michal Nepraš, Magdalena Šormová. Ze starých časů Vašek Šamša, ale i André Reinders, Bohumil Lungrik, Pavel Bechtold nebo i Michal Hamršmíd. To je jenom vrchol pyramidy. Jsou tam i moje další skvosty. Šmidlík, Běle, Lejsek, Švoma, Vostrý a další a další. Prostě a jednoduše:

This is Penta!!!

Nikdy jsem neměl sklony k bilancování. Ani nejsem z těch, kteří se plácají po ramenou za to, co bylo. Žít se má z toho, co je teď. No ale když je to jubileum...

Víte, na který zápas nejraději vzpomínám? Není z UFC ani ACB, i když jsem na své svěřence opravdu pyšný, že to dotáhli tak daleko. Představte si zápas, kde v soupeřově rohu sedí UFC fighter Peter Sobotta, ale hlavně legendární grappler a UFC veterán Dean Lister. A vy se díky skvělému výkonu svěřence, v tomto případě Ondřeje Skalníka, můžete radovat z vítězství. To je asi největší blaho, jakého se trenérovi může dostat. Větší by snad bylo jen to, kdyby někdo z Penty sestřelil Conora McGregora.

Autor: Daniel Barták | úterý 10.1.2017 7:00 | karma článku: 11.83 | přečteno: 416x

Další články blogera

Daniel Barták

Hodiny, kdy si plníte sny. Jak jsem si sáhl na UFC

Je 30. květen 2014. Nasedám do Toyoty GT86, kterou řídí Jirka Mamut Paluska. Cíl je jasný: Nach Berlin. Těšíme se moc, vždyť zítra tam bude mít na turnaji nazvaném UFC Fight Night 41: Mark Munoz vs Gerard Mousasi Viktor Pešta svůj

6.6.2019 v 7:07 | Karma článku: 4.72 | Přečteno: 106 | Diskuse

Daniel Barták

Kopačka do vajec, i ztracená čočka. MMA je i pro starý. Hlavní je mít koule!

„Tak jsem se ráno probudil a sám sebe se zeptal: Zda mi to stojí za to? Už se těším, až to budu mít za sebou,“ řekl třiačtyřicetiletý novinář Libor Kalous,

29.5.2019 v 7:07 | Karma článku: 8.22 | Přečteno: 303 | Diskuse

Daniel Barták

Pohled na gladiátory z druhé strany. Můj svět MMA za klecí

Už dlouho jsem nebyl na MMA turnaji jen jako divák. Vždycky jsem tam nějakým způsobem pracovně. Většinou sedím u klece a koučuju někoho z Penta gymu.

8.1.2019 v 7:07 | Karma článku: 4.56 | Přečteno: 156 | Diskuse

Daniel Barták

Stojíme na křižovatce bojových sportů v Česku? Před lety sci-fi, dnes vyprodaná show

Za poslední tři roky jsem si vzal oblek jen dvakrát. Na Blogera roku 2016 a na XFN Marpo vs. Rytmus v O2 aréně.

28.12.2018 v 19:23 | Karma článku: 7.13 | Přečteno: 333 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: Hoši děkujem! Neděkuj a nalejvej, aneb Třebestovice olééé!

Fotbal mě dokáže občas fakt potěšit. A nemusí se ani jednat o finále mistrovství světa, Champions League nebo o případnej sparťanskej titul. Někdy k tomu stačí amatérský nadšení, dobrá parta, pár nadšenců okolo a postup do okresu!

24.6.2019 v 19:07 | Karma článku: 9.65 | Přečteno: 164 | Diskuse

Ladislav Vorel

Plíšková, Srýcová a naše tenisky vůbec

Dnešní tenis a sport vlastně vůbec , se hodně změnil tím, že na něj můžeme sázet. Stáváte se tím vlastně součástí zápasu.

21.6.2019 v 2:01 | Karma článku: 9.95 | Přečteno: 297 | Diskuse

Petr Utěkal

Národní sportovní agentura

Tak máme nové ministerstvo sportu. Sice to de jure ministerstvo není, ale de facto jo. Divím se, že to ve Sněmovně prošlo tak těsně, jakkoliv všichni politici i sportovní organizace na současné uspořádání hrdinně nadávali.

20.6.2019 v 12:39 | Karma článku: 10.28 | Přečteno: 297 | Diskuse

Pavel Remeš

Boj proti zesměšňování soupeře – takové výsledky nechceme.

K napsání tohoto článku mne inspiroval pan Nožička, bloger, kterého mám rád. Neříkám to, proto, že doufám, že si to přečte, ale prostě proto, že to tak je.

18.6.2019 v 17:40 | Karma článku: 41.07 | Přečteno: 4026 | Diskuse

Josef Nožička

Fotbalistky USA schytaly kritiku za vysokou výhru. Názorná ukázka absurdity dnešní doby...

Je projevem neúcty k soupeři, pokud ve fotbale či jiném sportu některý tým nasází svému protivníkovi více gólů než je obvyklé? A měl by se kvůli něčemu takovému opravdu omlouvat?

18.6.2019 v 13:40 | Karma článku: 45.59 | Přečteno: 8060 | Diskuse
Počet článků 40 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 417

Jsem trenér MMA a Brazilského jiu-jitsu v Penta gymu Praha. Píšu hororové povídky a teď jsem si k tomu přidal MMA blog. Chci tento sport přiblížit široké veřejnosti. Vše o mě můžete najít na www.daniel-bartak.cz
Co je MMA? Je to zkratka anglického Mixed Martial Art. Jedná se o moderní plnokontaktní sport, využívající kopy, údery, zápas ve stoje, porazy a boj na zemi (údery, páky a škrcení) různých bojových a sportů.

Najdete na iDNES.cz