Čtvrtek 4. června 2020, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 4. června 2020 Dalibor

Vybrat nejlepšího? Poprvé bylo těžší najít kvalitní fotky

1. 12. 2016 7:00:00
Už jsem to někde psal a zřejmě ne jednou, ale miluji všelijaké tabulky, statistiky, ankety. Proto mě v roce 2006 napadlo vyhlásit anketu Gladiátor desetiletí.

V ní čtenáři časopisu Bojová umění – Fighter’s magazín volili nejlepšího českého MMA a tehdy ještě také Vale Tudo zápasníka poslední dekády.

Možná se ptáte, proč jsem si vybral rok 2006. Proč jsem nepočkal na nějaké lépe zapamatovatelné datum? Jednoduše proto, že první oficiální zápas se smíšenými pravidly se konal v zimě 1996. Proti sobě se tehdy stanuli Petr Zelinka a Leoš Kratochvíl a zápasili podle jemnějších pravidel v takzvaném shootfightingu. Tímto zápasem to tehdy v Česku začalo.

Celkový model ankety pak redakce nechala na mě. Uvědomoval jsem si, jak by bylo domýšlivé vybrat nejlepší zápasníky sám, a proto jsem oslovil lidi z nejpovolanějších. Trenéry a manažery. Rozeslal jsem několik SMSek a čekal odpověď na jednoduchou otázku. Napište mi osm nejlepších zápasníků za posledních deset let. Proč osm? No jako je rohů v oktagonu. Musím uznat, že všichni ochotně odepsali a během chvíle se mi vykrystalizovalo to nejlepší, co za daný časový úsek naše MMA scéna nabízela. Schválně jestli je dám po těch letech ještě dohromady? Takže: Petr Kelner, Ladislav Žák, Roman Vanický, Michal Hamršmíd, Daniel Barták, Petr Kníže, Bohumil Lungrik a Petr Čajňák. Bylo hezké být jedním z nominovaných na ocenění, které jsem si vymyslel. Nakonec nejtěžší bylo dohledat fotky, v odpovídající kvalitě pro časopis.

Zprvu jsem si říkal, že nejde o nic velkého. Anketa, kterých je ve světě tisíce. Vždyť upoutávka na ni zabrala v časopisu pouze stránku.

Jakýsi úvod. Každý z osmičky tu měl fotku a drobnou vizitku se svými úspěchy a název oddílu či oddílů, za které zápasil. Následovaly vzájemné zápasy v případě, že nominovaní se spolu střetli. Nakonec tu byl email, na který mohli čtenáři posílat své hlasy. Nic víc, nic míň.

Poté jsem, ale pochopil, že vítězství v téhle anketě je velká čest a prestiž. Kdo se může pyšnit titulem Gladiátor desetiletí? Málokdo. Lidé si budou vítěze spojovat s určitou částí naší MMA historie a budou říkat, ano tehdy tu vládl on. Byl nejlepší.

Abych to zkrátil. Já jsem svoji anketu, možná naštěstí, nevyhrál. Ani nevím, kolikátý jsem skončil. Tehdy to u čtenářů vyhrál, a podle mě zaslouženě, můj odvěký rival Michal Hamršmíd a stal se tím pádem Gladiátorem desetiletí. Mě mohlo aspoň hřát to, že jsem ho v ringu dvakrát porazil.

Od té doby uběhlo deset let. Z osmičky vyvolených zbylo jen torzo těch, kteří jsou ještě dnes zápasově aktivní.

Já jsem pověsil rukavice (vlastně v těch se s nimi ještě nezápasilo, tak asi suspenzor nebo chrániče na zuby) na hřebík už v roce 2000. Od té doby jsem spíš soutěžil v Brazilském jiu-jitsu nebo grapplingu, ale hlavně jsem se věnoval a věnuji svým svěřencům v Penta gymu.

A co ostatní?

Petr Kníže se vrátil po pauze do klece v památném zápase s Karlosem Vémolou. Jestli bude ještě zápasit, netuším, ale zdá se, že se spíš věnuje trénování a práci v MMAA.

O Petru Kelnerovi vím jen to, že ho kousnula černá mamba, která mu utekla z terária. Naštěstí její útok přežil.

Roman Vanický je také jedním z nestorů českého MMA. Nevím, jaké má plány do budoucna, ale ještě před pár lety jsem ho viděl na vlastní oči zápasit. Je to tvrďák od přírody, ale už má taky svá léta.

Ladislav Žák se věnuje trenéřině v Příbrami.

Petr Čajňák připravuje zápasníky v Opavě, ale ještě si sem tam nazuje své čivaví bačkory a vtrhne do klece. Jestli myslí na konec kariéry? To ví jen on sám, ale já o tom pochybuji.

Další aktivní zápasník je Bohumil Lungrik. Když tohle píšu, tak má zrovna před zápasem na GCF v Dobříši. Musím také podotknout, že i on má oddíl, a to v Hradci Králové.

Nakonec vítěz Michal Hamršmíd. Založil MMA organizaci GCF a je prezidentem českého svazu MMA. V tuhle chvíli ho ale nejčastěji můžete vidět na střídačce národního hokejového mužstva, kde působí jako kondiční trenér.

No a teď jsme tady s novou anketou. Kdo se stane nástupcem Michala Hamršmída? Kdo vládl českému MMA mezi lety 2006 a 2016? To bude opět záležet na trenérech, manažerech a vybraných odbornících, kteří byli osloveni, aby během listopadu a prosince vybrali osmičku nových finalistů. Ta by měla být odtajněna příští rok v prvním čísle časopisu Bojová umění – Fighter’s magazín. No a pak to celé bude záležet na vás čtenářích. Myslím, že nás v ani jednom z těchto dvou kol nečeká nic jednoduchého. Zápasníků, kteří se objevili na scéně v posledním desetiletí, bylo víc než dost. Nejen mužů, ale také i bojovnic. Pojďte s námi rozhodnout, kdo bude vládnout českému MMA.

Jak hlasovat v anketě Gladiátor desetiletí

Čtenářská anketa Gladiátor desetiletí o nejlepšího zápasníka MMA v období 2006-2016 bude vyhlášena začátkem roku 2017 na domovském webu časopisu Bojová umění www.ringnews.cz. Veřejnost dostane po dobu jednoho měsíce možnost hlasovat pro elitní osmičku, kterou vybere porota složená z vybraných odborníků, trenérů, promotérů a funkcionářů. Vítěz bude vyhlášen v březnovém čísle 2017 a oceněn na předním českém galavečeru.

Klíč, podle kterého bude určen vítěz, je následující. Půjde o mix názorů poroty a veřejnosti. Každý člen komise určí své pořadí, z nějž po sečtení bodů vzejde osm nejlepších borců. Z nich budou vybírat svůj žebříček čtenáři. Ti však nebudou mít informace o tom, jak hlasovali odborníci. Na konci se oba žebříčky spojí a Gladiátorem desetiletí se stává ten MMA bojovník, který získá nejvíc bodů. Při rovnosti skóre na jakémkoliv místě rozhodují preferenční hlasy čtenářů v internetové anketě.

Bodové ohodnocení: 1. místo - 10 bodů/2. místo-8 bodů/3. místo-6 bodů/4 místo-5 bodů/5. místo-4 body/6. místo-3 body/7. místo-2 body/8. místo-1 bod.

Autor: Daniel Barták | čtvrtek 1.12.2016 7:00 | karma článku: 10.93 | přečteno: 350x

Další články blogera

Daniel Barták

Když se ocitnete v prazvláštním cizím světě MMA. Jak byste bojovali vy?

Možná jde o přímou úměrnost. Čím víc je v republice cizinců, tím víc jich navštěvuje Pentu. Nejvíc asi Slováků a kluků z bývalého Sovětského svazu. Ti mají boj v krvi.

3.3.2020 v 7:07 | Karma článku: 5.56 | Přečteno: 153 | Diskuse

Daniel Barták

Výjimečný pocit, kteří zažijí jen někteří. Je lepší než sex. Chcete taky?

Na tréninku tomu dávají sto procent, ve většině případů i víc. Jdou za hranici své komfortní zóny, někdy mají pocit, že ani po čtyřech nedojdou domů. Dřou, jdou za opojným okamžikem, který nabízí vulkán emocí.

29.1.2020 v 7:07 | Karma článku: 10.82 | Přečteno: 385 | Diskuse

Daniel Barták

Když zápasník dozraje a je ostrý jako břitva. Skalník do toho říznul!

Hlava je sviňa, zvlášť, pokud se vám do ní dostanou pochybnosti o vás samých. Když jsem viděl nastupovat Jirku Procházku a Fábio Maldonada na hlavní zápas japonské organizace Rizin, byly to dva rozdílné světy.

16.10.2019 v 7:07 | Karma článku: 5.58 | Přečteno: 158 | Diskuse

Daniel Barták

Jak se stát „miláčkem“ sociálních sítí. Buď Peštou!

A už je to tady zase, Viktor Pešta, jak se říká, strčil ruku do vosího hnízda a na sociálních sítích to je jedno píchnutí, popopíchnutí za druhým. Už mi to přijde jako takový kolorit naší scény. Cokoliv Viky udělá, udělá špatně.

4.10.2019 v 7:07 | Karma článku: 8.12 | Přečteno: 292 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: Karviná nám dává kříííídla!

Už je to tady, už je to tady! Už i sparťanský fanoušek ví, jak chutná vítězství v jarní části první ligy. Tedy, čekali jsme dlouho a museli jsme fakt moc vytrpět, hodně věcí se od posledních tří bodů událo, ale dočkali jsme se.

1.6.2020 v 14:24 | Karma článku: 11.86 | Přečteno: 222 | Diskuse

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: To byl fičák pane Kotal, co?

Po měsících koronavirového útlaku vyběhli sparťanští hráči znovu k ligovému mači. Natěšený fanoušek sice musel oželet svou přítomnost na stadiónu, ale nežbrblal. To až poté, co mu letenští boys naservírovali tak nechutný výkon.

28.5.2020 v 22:46 | Karma článku: 29.20 | Přečteno: 1038 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Brutální reakce

Je to Arab s fotbalovým talentem, ale narodil se v roce 1993 v Izraeli. Jmenuje se Abdallah Jaber a v pondělí 25. května podepsal smlouvu s izraelským prvoligovým celkem Hapoel Hadera. Zařazen je na pozici levého obránce.

26.5.2020 v 10:20 | Karma článku: 22.03 | Přečteno: 621 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Jak hrají jinde

Fotbalová Bundesliga byla obnovena šesti zápasy 16. května, česká nejvyšší soutěž o týden později dohrávkou 23. kola v Teplicích, kam přijel Liberec (2:0). Ve všech případech bez diváků. Nová doba, nová pravidla.

24.5.2020 v 21:21 | Karma článku: 4.57 | Přečteno: 131 | Diskuse

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: Bundesligový covidový bizár

O minulém víkendu se v Německu opět koplo do balónu. Po několikaměsíční státní "karanténě" se první a druhá Bundesliga znovu probudila ze zavirovaného spánku. Fanoušek byl natěšený a kamery připraveny. Dojmy jsou však rozpačité.

18.5.2020 v 19:36 | Karma článku: 15.38 | Přečteno: 535 | Diskuse
Počet článků 45 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 413

Jsem trenér MMA a Brazilského jiu-jitsu v Penta gymu Praha. Píšu hororové povídky a MMA blog. Loni mi vyšel horor Stinná místa a letos kniha o historii MMA Život v kleci. Vše o mě můžete najít na www.danbartak.cz
Co je MMA? Je to zkratka anglického Mixed Martial Art. Jedná se o moderní plnokontaktní sport, využívající kopy, údery, zápas ve stoje, porazy a boj na zemi (údery, páky a škrcení) různých bojových a sportů.

Najdete na iDNES.cz