Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vybrat nejlepšího? Poprvé bylo těžší najít kvalitní fotky

1. 12. 2016 7:00:00
Už jsem to někde psal a zřejmě ne jednou, ale miluji všelijaké tabulky, statistiky, ankety. Proto mě v roce 2006 napadlo vyhlásit anketu Gladiátor desetiletí.

V ní čtenáři časopisu Bojová umění – Fighter’s magazín volili nejlepšího českého MMA a tehdy ještě také Vale Tudo zápasníka poslední dekády.

Možná se ptáte, proč jsem si vybral rok 2006. Proč jsem nepočkal na nějaké lépe zapamatovatelné datum? Jednoduše proto, že první oficiální zápas se smíšenými pravidly se konal v zimě 1996. Proti sobě se tehdy stanuli Petr Zelinka a Leoš Kratochvíl a zápasili podle jemnějších pravidel v takzvaném shootfightingu. Tímto zápasem to tehdy v Česku začalo.

Celkový model ankety pak redakce nechala na mě. Uvědomoval jsem si, jak by bylo domýšlivé vybrat nejlepší zápasníky sám, a proto jsem oslovil lidi z nejpovolanějších. Trenéry a manažery. Rozeslal jsem několik SMSek a čekal odpověď na jednoduchou otázku. Napište mi osm nejlepších zápasníků za posledních deset let. Proč osm? No jako je rohů v oktagonu. Musím uznat, že všichni ochotně odepsali a během chvíle se mi vykrystalizovalo to nejlepší, co za daný časový úsek naše MMA scéna nabízela. Schválně jestli je dám po těch letech ještě dohromady? Takže: Petr Kelner, Ladislav Žák, Roman Vanický, Michal Hamršmíd, Daniel Barták, Petr Kníže, Bohumil Lungrik a Petr Čajňák. Bylo hezké být jedním z nominovaných na ocenění, které jsem si vymyslel. Nakonec nejtěžší bylo dohledat fotky, v odpovídající kvalitě pro časopis.

Zprvu jsem si říkal, že nejde o nic velkého. Anketa, kterých je ve světě tisíce. Vždyť upoutávka na ni zabrala v časopisu pouze stránku.

Jakýsi úvod. Každý z osmičky tu měl fotku a drobnou vizitku se svými úspěchy a název oddílu či oddílů, za které zápasil. Následovaly vzájemné zápasy v případě, že nominovaní se spolu střetli. Nakonec tu byl email, na který mohli čtenáři posílat své hlasy. Nic víc, nic míň.

Poté jsem, ale pochopil, že vítězství v téhle anketě je velká čest a prestiž. Kdo se může pyšnit titulem Gladiátor desetiletí? Málokdo. Lidé si budou vítěze spojovat s určitou částí naší MMA historie a budou říkat, ano tehdy tu vládl on. Byl nejlepší.

Abych to zkrátil. Já jsem svoji anketu, možná naštěstí, nevyhrál. Ani nevím, kolikátý jsem skončil. Tehdy to u čtenářů vyhrál, a podle mě zaslouženě, můj odvěký rival Michal Hamršmíd a stal se tím pádem Gladiátorem desetiletí. Mě mohlo aspoň hřát to, že jsem ho v ringu dvakrát porazil.

Od té doby uběhlo deset let. Z osmičky vyvolených zbylo jen torzo těch, kteří jsou ještě dnes zápasově aktivní.

Já jsem pověsil rukavice (vlastně v těch se s nimi ještě nezápasilo, tak asi suspenzor nebo chrániče na zuby) na hřebík už v roce 2000. Od té doby jsem spíš soutěžil v Brazilském jiu-jitsu nebo grapplingu, ale hlavně jsem se věnoval a věnuji svým svěřencům v Penta gymu.

A co ostatní?

Petr Kníže se vrátil po pauze do klece v památném zápase s Karlosem Vémolou. Jestli bude ještě zápasit, netuším, ale zdá se, že se spíš věnuje trénování a práci v MMAA.

O Petru Kelnerovi vím jen to, že ho kousnula černá mamba, která mu utekla z terária. Naštěstí její útok přežil.

Roman Vanický je také jedním z nestorů českého MMA. Nevím, jaké má plány do budoucna, ale ještě před pár lety jsem ho viděl na vlastní oči zápasit. Je to tvrďák od přírody, ale už má taky svá léta.

Ladislav Žák se věnuje trenéřině v Příbrami.

Petr Čajňák připravuje zápasníky v Opavě, ale ještě si sem tam nazuje své čivaví bačkory a vtrhne do klece. Jestli myslí na konec kariéry? To ví jen on sám, ale já o tom pochybuji.

Další aktivní zápasník je Bohumil Lungrik. Když tohle píšu, tak má zrovna před zápasem na GCF v Dobříši. Musím také podotknout, že i on má oddíl, a to v Hradci Králové.

Nakonec vítěz Michal Hamršmíd. Založil MMA organizaci GCF a je prezidentem českého svazu MMA. V tuhle chvíli ho ale nejčastěji můžete vidět na střídačce národního hokejového mužstva, kde působí jako kondiční trenér.

No a teď jsme tady s novou anketou. Kdo se stane nástupcem Michala Hamršmída? Kdo vládl českému MMA mezi lety 2006 a 2016? To bude opět záležet na trenérech, manažerech a vybraných odbornících, kteří byli osloveni, aby během listopadu a prosince vybrali osmičku nových finalistů. Ta by měla být odtajněna příští rok v prvním čísle časopisu Bojová umění – Fighter’s magazín. No a pak to celé bude záležet na vás čtenářích. Myslím, že nás v ani jednom z těchto dvou kol nečeká nic jednoduchého. Zápasníků, kteří se objevili na scéně v posledním desetiletí, bylo víc než dost. Nejen mužů, ale také i bojovnic. Pojďte s námi rozhodnout, kdo bude vládnout českému MMA.

Jak hlasovat v anketě Gladiátor desetiletí

Čtenářská anketa Gladiátor desetiletí o nejlepšího zápasníka MMA v období 2006-2016 bude vyhlášena začátkem roku 2017 na domovském webu časopisu Bojová umění www.ringnews.cz. Veřejnost dostane po dobu jednoho měsíce možnost hlasovat pro elitní osmičku, kterou vybere porota složená z vybraných odborníků, trenérů, promotérů a funkcionářů. Vítěz bude vyhlášen v březnovém čísle 2017 a oceněn na předním českém galavečeru.

Klíč, podle kterého bude určen vítěz, je následující. Půjde o mix názorů poroty a veřejnosti. Každý člen komise určí své pořadí, z nějž po sečtení bodů vzejde osm nejlepších borců. Z nich budou vybírat svůj žebříček čtenáři. Ti však nebudou mít informace o tom, jak hlasovali odborníci. Na konci se oba žebříčky spojí a Gladiátorem desetiletí se stává ten MMA bojovník, který získá nejvíc bodů. Při rovnosti skóre na jakémkoliv místě rozhodují preferenční hlasy čtenářů v internetové anketě.

Bodové ohodnocení: 1. místo - 10 bodů/2. místo-8 bodů/3. místo-6 bodů/4 místo-5 bodů/5. místo-4 body/6. místo-3 body/7. místo-2 body/8. místo-1 bod.

Autor: Daniel Barták | čtvrtek 1.12.2016 7:00 | karma článku: 10.01 | přečteno: 246x

Další články blogera

Daniel Barták

Talent vs. píle. Protrpěná remíza

Talent může být dar i prokletí. Zvlášť, když si začnete myslet, že to zvládnete jen s ním a přestanete na sobě pracovat.

18.10.2017 v 7:07 | Karma článku: 6.89 | Přečteno: 247 | Diskuse

Daniel Barták

Zradit roh Penty? Radši poruším slib!

Týden před Fight Night West – XFN, která se uskutečnila v Karlových Varech, mě oslovil místní MMA zápasník Jan David s tím, zda bych ho nemohl při jeho profesionálním debutu na tomto galavečeru koučovat.

21.9.2017 v 7:07 | Karma článku: 7.13 | Přečteno: 216 | Diskuse

Daniel Barták

Mentální kotva – nebezpečí číhá i uvnitř hlavy

Koncentrace je jednou z nejdůležitějších součástí sportu. Bohužel pro spoustu z nás je to to nejtěžší s čím se potýkáme i v běžném životě.

16.8.2017 v 7:07 | Karma článku: 8.70 | Přečteno: 360 | Diskuse

Daniel Barták

Rozvalit se ve VIPce a vrátit se do minulosti

Když vás někam pozvou jako VIP hosta, nejspíš vás to potěší. Mě alespoň jo. Zvlášť, když mě do VIPka moc nezvou, tedy vůbec a nechávají mě sedět jen pod ringem či klecí, kde místo šampaňského stříká akorát tak pot.

2.8.2017 v 7:07 | Karma článku: 6.92 | Přečteno: 395 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

David Procházka

Nezmar je pro Slavii výbornou volbou

V prvoligové tabulce sice ztrácí fotbalová Slavia na Viktorii Plzeň čtrnáct bodů, ale v něčem už má teď proti Západočechům navrch. Získala do svých řad na post sportovního ředitele z Liberce Jana Nezmara.

16.11.2017 v 13:42 | Karma článku: 9.91 | Přečteno: 207 | Diskuse

Přemysl Čech

Jak Rusové otrávili sport

RusŽe v Rusku a jeho spřátelených některých bývalých svazových republikách je sport podřízen státní moci a zodpovídá se mu z neúspěchů, protože úspěchy jsou přece samozřejmostí. to je věc dávno známá. Ale Rusové otrávili sport!

13.11.2017 v 12:00 | Karma článku: 20.90 | Přečteno: 1032 | Diskuse

Zuzana Růžičková

Kdo nemá na skipasy v Krkonoších, ať nelyžuje

Hlavní lyžařská střediska Krkonoš jsou z hlediska cen permanentek úplně mimo českou realitu. Stačí si vzít kalkulačku.

12.11.2017 v 17:32 | Karma článku: 40.73 | Přečteno: 7343 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Spartan Race není jen o plazení v bahně, důležitá je i běžcova psychika, říká závodník

Závod v pěti stupních pod nulou i v polední výhni uprostřed července. Nošení pytlů se štěrkem nebo plazení pod ostnatým drátem. I takhle může vypadat jeden z nejpopulárnějších běžeckých závodů Spartan Race.

6.11.2017 v 23:55 | Karma článku: 8.94 | Přečteno: 303 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Není hráč jako hráč

Asi nemá smysl srovnávat nejvyšší fotbalovou ligu v ČR a v komunistické Číně. Co však srovnávat lze jsou dvě posily v těchto soutěžích – z Izraele.

6.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 7.75 | Přečteno: 272 | Diskuse
Počet článků 36 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 390

Jsem trenér MMA a Brazilského jiu-jitsu v Penta gymu Praha. Píšu hororové povídky a teď jsem si k tomu přidal MMA blog. Chci tento sport přiblížit široké veřejnosti. Vše o mě můžete najít na www.daniel-bartak.cz
Co je MMA? Je to zkratka anglického Mixed Martial Art. Jedná se o moderní plnokontaktní sport, využívající kopy, údery, zápas ve stoje, porazy a boj na zemi (údery, páky a škrcení) různých bojových a sportů.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.