Vybrat nejlepšího? Poprvé bylo těžší najít kvalitní fotky

1. 12. 2016 7:00:00
Už jsem to někde psal a zřejmě ne jednou, ale miluji všelijaké tabulky, statistiky, ankety. Proto mě v roce 2006 napadlo vyhlásit anketu Gladiátor desetiletí.

V ní čtenáři časopisu Bojová umění – Fighter’s magazín volili nejlepšího českého MMA a tehdy ještě také Vale Tudo zápasníka poslední dekády.

Možná se ptáte, proč jsem si vybral rok 2006. Proč jsem nepočkal na nějaké lépe zapamatovatelné datum? Jednoduše proto, že první oficiální zápas se smíšenými pravidly se konal v zimě 1996. Proti sobě se tehdy stanuli Petr Zelinka a Leoš Kratochvíl a zápasili podle jemnějších pravidel v takzvaném shootfightingu. Tímto zápasem to tehdy v Česku začalo.

Celkový model ankety pak redakce nechala na mě. Uvědomoval jsem si, jak by bylo domýšlivé vybrat nejlepší zápasníky sám, a proto jsem oslovil lidi z nejpovolanějších. Trenéry a manažery. Rozeslal jsem několik SMSek a čekal odpověď na jednoduchou otázku. Napište mi osm nejlepších zápasníků za posledních deset let. Proč osm? No jako je rohů v oktagonu. Musím uznat, že všichni ochotně odepsali a během chvíle se mi vykrystalizovalo to nejlepší, co za daný časový úsek naše MMA scéna nabízela. Schválně jestli je dám po těch letech ještě dohromady? Takže: Petr Kelner, Ladislav Žák, Roman Vanický, Michal Hamršmíd, Daniel Barták, Petr Kníže, Bohumil Lungrik a Petr Čajňák. Bylo hezké být jedním z nominovaných na ocenění, které jsem si vymyslel. Nakonec nejtěžší bylo dohledat fotky, v odpovídající kvalitě pro časopis.

Zprvu jsem si říkal, že nejde o nic velkého. Anketa, kterých je ve světě tisíce. Vždyť upoutávka na ni zabrala v časopisu pouze stránku.

Jakýsi úvod. Každý z osmičky tu měl fotku a drobnou vizitku se svými úspěchy a název oddílu či oddílů, za které zápasil. Následovaly vzájemné zápasy v případě, že nominovaní se spolu střetli. Nakonec tu byl email, na který mohli čtenáři posílat své hlasy. Nic víc, nic míň.

Poté jsem, ale pochopil, že vítězství v téhle anketě je velká čest a prestiž. Kdo se může pyšnit titulem Gladiátor desetiletí? Málokdo. Lidé si budou vítěze spojovat s určitou částí naší MMA historie a budou říkat, ano tehdy tu vládl on. Byl nejlepší.

Abych to zkrátil. Já jsem svoji anketu, možná naštěstí, nevyhrál. Ani nevím, kolikátý jsem skončil. Tehdy to u čtenářů vyhrál, a podle mě zaslouženě, můj odvěký rival Michal Hamršmíd a stal se tím pádem Gladiátorem desetiletí. Mě mohlo aspoň hřát to, že jsem ho v ringu dvakrát porazil.

Od té doby uběhlo deset let. Z osmičky vyvolených zbylo jen torzo těch, kteří jsou ještě dnes zápasově aktivní.

Já jsem pověsil rukavice (vlastně v těch se s nimi ještě nezápasilo, tak asi suspenzor nebo chrániče na zuby) na hřebík už v roce 2000. Od té doby jsem spíš soutěžil v Brazilském jiu-jitsu nebo grapplingu, ale hlavně jsem se věnoval a věnuji svým svěřencům v Penta gymu.

A co ostatní?

Petr Kníže se vrátil po pauze do klece v památném zápase s Karlosem Vémolou. Jestli bude ještě zápasit, netuším, ale zdá se, že se spíš věnuje trénování a práci v MMAA.

O Petru Kelnerovi vím jen to, že ho kousnula černá mamba, která mu utekla z terária. Naštěstí její útok přežil.

Roman Vanický je také jedním z nestorů českého MMA. Nevím, jaké má plány do budoucna, ale ještě před pár lety jsem ho viděl na vlastní oči zápasit. Je to tvrďák od přírody, ale už má taky svá léta.

Ladislav Žák se věnuje trenéřině v Příbrami.

Petr Čajňák připravuje zápasníky v Opavě, ale ještě si sem tam nazuje své čivaví bačkory a vtrhne do klece. Jestli myslí na konec kariéry? To ví jen on sám, ale já o tom pochybuji.

Další aktivní zápasník je Bohumil Lungrik. Když tohle píšu, tak má zrovna před zápasem na GCF v Dobříši. Musím také podotknout, že i on má oddíl, a to v Hradci Králové.

Nakonec vítěz Michal Hamršmíd. Založil MMA organizaci GCF a je prezidentem českého svazu MMA. V tuhle chvíli ho ale nejčastěji můžete vidět na střídačce národního hokejového mužstva, kde působí jako kondiční trenér.

No a teď jsme tady s novou anketou. Kdo se stane nástupcem Michala Hamršmída? Kdo vládl českému MMA mezi lety 2006 a 2016? To bude opět záležet na trenérech, manažerech a vybraných odbornících, kteří byli osloveni, aby během listopadu a prosince vybrali osmičku nových finalistů. Ta by měla být odtajněna příští rok v prvním čísle časopisu Bojová umění – Fighter’s magazín. No a pak to celé bude záležet na vás čtenářích. Myslím, že nás v ani jednom z těchto dvou kol nečeká nic jednoduchého. Zápasníků, kteří se objevili na scéně v posledním desetiletí, bylo víc než dost. Nejen mužů, ale také i bojovnic. Pojďte s námi rozhodnout, kdo bude vládnout českému MMA.

Jak hlasovat v anketě Gladiátor desetiletí

Čtenářská anketa Gladiátor desetiletí o nejlepšího zápasníka MMA v období 2006-2016 bude vyhlášena začátkem roku 2017 na domovském webu časopisu Bojová umění www.ringnews.cz. Veřejnost dostane po dobu jednoho měsíce možnost hlasovat pro elitní osmičku, kterou vybere porota složená z vybraných odborníků, trenérů, promotérů a funkcionářů. Vítěz bude vyhlášen v březnovém čísle 2017 a oceněn na předním českém galavečeru.

Klíč, podle kterého bude určen vítěz, je následující. Půjde o mix názorů poroty a veřejnosti. Každý člen komise určí své pořadí, z nějž po sečtení bodů vzejde osm nejlepších borců. Z nich budou vybírat svůj žebříček čtenáři. Ti však nebudou mít informace o tom, jak hlasovali odborníci. Na konci se oba žebříčky spojí a Gladiátorem desetiletí se stává ten MMA bojovník, který získá nejvíc bodů. Při rovnosti skóre na jakémkoliv místě rozhodují preferenční hlasy čtenářů v internetové anketě.

Bodové ohodnocení: 1. místo - 10 bodů/2. místo-8 bodů/3. místo-6 bodů/4 místo-5 bodů/5. místo-4 body/6. místo-3 body/7. místo-2 body/8. místo-1 bod.

Autor: Daniel Barták | čtvrtek 1.12.2016 7:00 | karma článku: 10.93 | přečteno: 308x

Další články blogera

Daniel Barták

Hodiny, kdy si plníte sny. Jak jsem si sáhl na UFC

Je 30. květen 2014. Nasedám do Toyoty GT86, kterou řídí Jirka Mamut Paluska. Cíl je jasný: Nach Berlin. Těšíme se moc, vždyť zítra tam bude mít na turnaji nazvaném UFC Fight Night 41: Mark Munoz vs Gerard Mousasi Viktor Pešta svůj

6.6.2019 v 7:07 | Karma článku: 4.72 | Přečteno: 106 | Diskuse

Daniel Barták

Kopačka do vajec, i ztracená čočka. MMA je i pro starý. Hlavní je mít koule!

„Tak jsem se ráno probudil a sám sebe se zeptal: Zda mi to stojí za to? Už se těším, až to budu mít za sebou,“ řekl třiačtyřicetiletý novinář Libor Kalous,

29.5.2019 v 7:07 | Karma článku: 8.22 | Přečteno: 303 | Diskuse

Daniel Barták

Pohled na gladiátory z druhé strany. Můj svět MMA za klecí

Už dlouho jsem nebyl na MMA turnaji jen jako divák. Vždycky jsem tam nějakým způsobem pracovně. Většinou sedím u klece a koučuju někoho z Penta gymu.

8.1.2019 v 7:07 | Karma článku: 4.56 | Přečteno: 156 | Diskuse

Daniel Barták

Stojíme na křižovatce bojových sportů v Česku? Před lety sci-fi, dnes vyprodaná show

Za poslední tři roky jsem si vzal oblek jen dvakrát. Na Blogera roku 2016 a na XFN Marpo vs. Rytmus v O2 aréně.

28.12.2018 v 19:23 | Karma článku: 7.13 | Přečteno: 333 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: Hoši děkujem! Neděkuj a nalejvej, aneb Třebestovice olééé!

Fotbal mě dokáže občas fakt potěšit. A nemusí se ani jednat o finále mistrovství světa, Champions League nebo o případnej sparťanskej titul. Někdy k tomu stačí amatérský nadšení, dobrá parta, pár nadšenců okolo a postup do okresu!

24.6.2019 v 19:07 | Karma článku: 9.65 | Přečteno: 164 | Diskuse

Ladislav Vorel

Plíšková, Srýcová a naše tenisky vůbec

Dnešní tenis a sport vlastně vůbec , se hodně změnil tím, že na něj můžeme sázet. Stáváte se tím vlastně součástí zápasu.

21.6.2019 v 2:01 | Karma článku: 9.95 | Přečteno: 297 | Diskuse

Petr Utěkal

Národní sportovní agentura

Tak máme nové ministerstvo sportu. Sice to de jure ministerstvo není, ale de facto jo. Divím se, že to ve Sněmovně prošlo tak těsně, jakkoliv všichni politici i sportovní organizace na současné uspořádání hrdinně nadávali.

20.6.2019 v 12:39 | Karma článku: 10.28 | Přečteno: 297 | Diskuse

Pavel Remeš

Boj proti zesměšňování soupeře – takové výsledky nechceme.

K napsání tohoto článku mne inspiroval pan Nožička, bloger, kterého mám rád. Neříkám to, proto, že doufám, že si to přečte, ale prostě proto, že to tak je.

18.6.2019 v 17:40 | Karma článku: 41.07 | Přečteno: 4026 | Diskuse

Josef Nožička

Fotbalistky USA schytaly kritiku za vysokou výhru. Názorná ukázka absurdity dnešní doby...

Je projevem neúcty k soupeři, pokud ve fotbale či jiném sportu některý tým nasází svému protivníkovi více gólů než je obvyklé? A měl by se kvůli něčemu takovému opravdu omlouvat?

18.6.2019 v 13:40 | Karma článku: 45.59 | Přečteno: 8060 | Diskuse
Počet článků 40 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 417

Jsem trenér MMA a Brazilského jiu-jitsu v Penta gymu Praha. Píšu hororové povídky a teď jsem si k tomu přidal MMA blog. Chci tento sport přiblížit široké veřejnosti. Vše o mě můžete najít na www.daniel-bartak.cz
Co je MMA? Je to zkratka anglického Mixed Martial Art. Jedná se o moderní plnokontaktní sport, využívající kopy, údery, zápas ve stoje, porazy a boj na zemi (údery, páky a škrcení) různých bojových a sportů.

Najdete na iDNES.cz