Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. prosince 2022 Barbora

Zima jak v ruském filmu a pauza na kebab. I takové bylo MMA

14. 10. 2016 7:10:07
MMA turnaje v Česku už delší dobu mají svůj vysoký standard. Dobře postavená startovka, kvalitní rozhodčí, moderátor, velká obrazovka nad klecí, aby dobře viděli i ti v posledních řadách.

Divák si tedy přijde na své. A to samé se dá říct i o nás, insiderech. I když někdy to jsou zážitky, které vám utkví v hlavě víc než samotná akce...

Většina MMA organizací se řídí heslem ruské ACB: ,Less show, more fight.‘ A tak, aspoň podle mě, to má být. Málokdy vás tak překvapí něco, co se vymyká běžným konvencím. Snad jen když nově vzniklá organizace na svém prvním turnaji udělí bůhví kolik pásů mistra světa a Evropy a pak se uloží k věčnému spánku. V zahraničí si občas musíte dávat pozor na nepřízeň rozhodčích nebo na podivná pravidla, nad kterými vám zůstává rozum stát. Ale jinak...

České turnaje mají vysoký standard. Opakuju se, ale je to prostě tak. A je jedno, zda jde o zajeté a velké organizace jako je GCF, Fusion, Heroes Gate, nebo ty menší jako je Gladork Arena a Noc Boje, na které jsme se naposled představili s Jakubem Kuklou. Proto nás zarazila obrovská zima, která na zimním stadionu v Mariánských Lázních panovala. Jasně byli jsme u ledu, ale i tak. Pořadatelé museli zrušit i plánovanou přestávku, aby jim tam diváci neumrzli. I já jsem se k ringu nabalil víc, než jsem zvyklý. Klasické tričko a trenýrky vystřídaly tepláky a mikina, přes kterou jsem si přetáhl tričko se sponzory. Naštěstí nás zápas Jakuba Kukly s Lukášem Zachariášem dostal do takového varu a následné bodové vítězství zahřálo, že už jsme tu kosu nevnímali.

Bylo to po dlouhé době poprvé, kdy jsem změnit svůj trenérský outfit. Naposledy to bylo v UFC, kde jsme šli ke kleci v předepsaném oblečení a ještě předtím v Rusku. Nikoliv kvůli pověstné zimě, ale kvůli svěřenci Michalu Vostrému. Nastupoval totiž v legínách a těsně před vstupem do klece mu organizátoři řekli, že v nich nesmí zápasit. Já trenýrky měl, takže jsem musel před davem diváků do slipů. Škoda, že mě v nich nenechali i koučovat, bylo by to dost bizarní. Místo toho jsem si musel obleknout Michalovi propocené legíny, do kterých se mi fakt nechtělo.

Člověk holt na turnajích zažije různé věci. Třeba jednou v Polsku s Václavem Šamšou, který tam měl zápasit ve vloženém zápasu, jako součást grapplingového a amatérského turnaje v MMA. Kdo by hledal klec nebo ring, hledal by marně. Zápasilo se žíněnce a bylo to dost zvláštní. Diváci obklopili vyhrazený prostor. Všichni byli tak neskutečně blízko, že to vypadalo jako pouliční bitka s pravidly. Noční můra pro MMA bojovníka, který je zvyklí používat klec a využít jí ve svůj prospěch.

Stejně jako ring. Spoustu zápasníků v něm nerado bojuje. Nejen, že se s provazy hůř pracuje. Soupeř vám pod nimi může také utíkat a pak když se zápas restartuje ve středu ringu, nemusí být vaše pozice tak výhodná, jako chvíli před tím než vám soupeř zmizel pod provazy. Další hledisko je bezpečnostní. Už jsem viděl vyletět zápasníka z ringu mezi diváky a není to příjemný pocit. Zvlášť, když z něho vyletí sto deseti kilové monstrum, jako je Viktor Pešta, bojíte se nejen o něj, ale i o ty v místě dopadu.

Když mluvíme o ringu, vzpomněl jsem si na pravý opak toho, čeho jsem zažil na Noci Boje.

Není to tak často k vidění, ale sem tam se zápasí pod širým nebem. Pak už záleží na rozmaru počasí, zda se turnaj vydaří. My jsme, je to už řada let, takhle přijeli na festival bůhví čeho do Piešťan. Ring, pařák jako kráva, na podium několik metrů od nás zpíval Ivan Mládek a Iveta Bartošová. Jak jsem zmínil, je to už hodně dávno. Podlaha ringu byla tak rozpálená, že se na ní sotva dalo stát. Pár lidí si přišlo k pěkným puchýřům. K standardním pokynům přibyl: Otoč ho proti slunci, ať mu svítí do očí. Prostě divočina. Naštěstí je to už takřka zapomenutá minulost.

Dnes, a znovu to opakuji, mají České turnaje mají vysoký standart srovnatelný s těmi zahraničními, není si na co stěžovat. Snad jen na pozdní zahájení turnajů a větší zázemí pro zápasníky. V šatnách je hlava na hlavě a my kluky často musíme rozdýchávat někde na chodbě u záchodů. Ale chápu, že ne vždy se to dá zařídit. Vlastně podobné je to i v zahraničí. Co podobné, stejné. Tam bych ještě doporučil zrušit, hlavně v německy mluvících zemích, ty jejich prokleté pauzy na párek, kebab a pivo. Nesnáším pauzy, jenom všechno prodlužují.

Autor: Daniel Barták | pátek 14.10.2016 7:10 | karma článku: 12.45 | přečteno: 297x

Další články blogera

Daniel Barták

Poslední svého druhu. Zabiják ze staré školy.

8. srpna nad ránem nás čeká střed dvou těžkotonážníků bojujících v hlavním zápase večera o prozatímní titul těžké váhy organizace UFC. Američan Derrick Lewis proti dosud neporaženému Francouzi Cirylu Gane.

7.8.2021 v 15:43 | Karma článku: 6.43 | Přečteno: 239 | Diskuse

Daniel Barták

Osamělý vlk, pán tenké hrany mezi vítězstvím a porážkou

Sobota zalitá sluncem, neděle jak by smet. Teď jenom neusnout a kolem druhé po půlnoci být u toho, jak paprsky štěstí dopadnou i na slovenského UFC zápasníka Ľudovíta Kleina.

10.5.2021 v 10:22 | Karma článku: 4.16 | Přečteno: 139 | Diskuse

Daniel Barták

Tu kávu si nedávej, přiletí loket z pekla

Chcete si dát dobrej thriller, ale fakt jako hodně dobrej? Koukněte se na zápas Jirky Procházky s Dominickem Reyesem

2.5.2021 v 14:49 | Karma článku: 8.16 | Přečteno: 298 | Diskuse

Daniel Barták

Když vítězství přebije fanoušek myslitel. Má být přítelkyně u klece?

Dokoukal jsem zápas Michala Martínka na posledním ACA a po něm, já hlupák, sroloval pod video a začal číst komentáře

29.4.2021 v 7:07 | Karma článku: 5.34 | Přečteno: 186 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Jan Lunga

Hokej – Liga mistrů – sumář od sezony 2016-17

I když v současné době je u nás zájem o Ligu mistrů v hokeji přibližně stejný jako o českou ligu v kuželkách, dovolil bych předložit pár zajímavostí z této soutěže.

1.12.2022 v 18:46 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 49 | Diskuse

Jan Ziegler

Penalta? Íránec měl dostat žlutou za simulování

Ten výsledek mě včera hodně potěšil. USA porazily Írán 1:0 a postoupily ze základní skupiny fotbalového mistrovství světa v Kataru. Bylo to naprosto zasloužené vítězství Američanů.

30.11.2022 v 12:55 | Karma článku: 13.14 | Přečteno: 482 | Diskuse

Vít Hassan

Trenér Kari Jalonen: „Dobrá defenziva a zachování české DNA může být klíčem k vítězství.“

Kari Jalonen (* 6. ledna 1960, Oulu) je finský hokejový trenér a bývalý lední hokejista. Mezi trenéry byl v roce 2022 řazen k nejlepším v Evropě. 10. března 2022 byl jmenován do pozice hlavního trenéra české hokejové reprezentace.

28.11.2022 v 13:34 | Karma článku: 7.11 | Přečteno: 152 | Diskuse

Tomáš Flaška

Multi-kulti v Marocko-Belgické praxi

Maroko vyhrálo na MS ve fotbale nad Belgií a ukázalo se nám v praxi, jak „politika ve sportu“ není. A nic s tím nenaděláme. Fanouškovství v národních barvách je jen takový soft nacionalismus.

28.11.2022 v 12:16 | Karma článku: 33.21 | Přečteno: 1074 | Diskuse

Jan Lunga

Fotbal – uvažuje se o změnách těchto fotbalových pravidel

I když to tak nevypadá, fotbal prožívá určitou fotbalovou stagnaci. Vidíme to i na současném mistrovství světa v Kataru.

28.11.2022 v 11:23 | Karma článku: 8.26 | Přečteno: 316 | Diskuse
Počet článků 55 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 395

Jsem trenér MMA a Brazilského jiu-jitsu v Penta gymu Praha. Píšu hororové povídky a MMA blog. Loni mi vyšel horor Stinná místa a letos kniha o historii MMA Život v kleci. Vše o mě můžete najít na www.danbartak.cz
Co je MMA? Je to zkratka anglického Mixed Martial Art. Jedná se o moderní plnokontaktní sport, využívající kopy, údery, zápas ve stoje, porazy a boj na zemi (údery, páky a škrcení) různých bojových a sportů.

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...