Jak by mohl vypadat český MMA mutant

29. 09. 2016 7:00:00
Česká MMA scéna ač velice mladá měla a má své hvězdy. Není jich sice moc, ale jsou. A mě napadlo ze současné generace hvězd a hvězdiček vytvořit prototyp top zápasníka.

Mutanta napříč váhami, který by mohl být schopen zápasit o nejvyšší pocty v jakékoliv z prestižních organizací.

Kritéria? Aniž bych chtěl někoho urazit, hledal jsem borce, který se narodil v Česku. Upřímně tím jsem si to trošku zkomplikovat, protože jsem musel z potencionálních uchazečů vyškrtnout takové borce, jakými jsou Eldar ‚Yakuza‘ Rafigaev nebo Makhmud Muradov. Další podmítkou bylo, aby dotyčný zápasník stále aktivně zápasil a to na profesionální úrovni. Tím jsem musel vypustit spoustu skvělých amatérů a již neaktivní borce.

Abych nebyl na výběr toho nejlepšího úplně sám, požádal jsem o pomoc fanoušky na své facebookové fan stránce. Ty dali dohromady několik jmen, ale to mi nestačilo. Chtěl jsem mít výběr o trochu větší, a tak jsem se podíval na poslední, už ale rok starý Český MMA žebříček na extraround.cz. Vybral jsem z něho kolem dvaceti jmen napříč vahami a začal přemýšlet.

Postoj:

Kdybych měl vybrat jedno jméno, je to určitě Jiří Procházka. Na něho je radost se dívat. Mám rád jeho pohyb, za který dokáže schovat řadu úderů a kopů, zvlášť naskočená kolena. Perfektně využívá svoji výšku a rozsah končetin. Jsou tu ale i další, jejichž postoj má top parametry. Například Petr Ondruš, z mladší generace třeba Matuš Juráček.

Wrestling:

Tady neřeknu jedno jméno, ale rovnou dvě. Karlos Vémola a Viktor Pešta. Oba prošli UFC a dovolím si z nich udělat jakýsi mix. Vémola bývalý zápasník, na němž mě nejvíc baví síla a drive, jakými své soupeře přejíždí. Pešta skvěle dokáže využít soupeřův pohyb dopředu a hodit ho. Oba zdobí i velice kvalitní práce na kleci. Jinak naše scéna nabízí i další zajímavá jména, například bývalé judisty Rudolfa Kříže nebo Jaroslava Pokorného.

Zem:

V Česku asi nejmladší disciplína, ale i tak se zde dají najít velice kvalitní zápasníci. Viděl bych to na mix Patrika Kincla a Miloše Petráška. Oba mám trochu zafixované jako ty, kteří dávají kimury (páka na rameno) na počkání. Skvělý grappler je i Víťa Vávra, ale i další. Všichni jsou schopni ukončit zápas submisí. Dokážou útočit ze zad i z vrchu a tyto pozice si pohlídat. V této disciplíně, tedy kontrole top pozice, se mi hodně líbí například Ondřej Skalník. Na zemi je také důležitý takzvaný ground and pound. Abych zde neopakoval ta samá jména jako Vemola nebo Pešta s jeho proslulou ‚Bába pod kořenem‘, našel jsem si svého ground and pound mastra. Tomáše Stehlíka.

Co dál by neměl MMA zápasník postrádat?

Tah na branku v podání Karlose Vemoli. X faktor Filipa Macka, u kterého nikdy nevíte, co udělá. Správnému bojovníkovi nesmí chybět ani válečnické srdce. Co takhle Thorovo? Tedy Tomáše Kužely. Zápasník by měl být i dobrou psychiku. Což je alfa a omega všeho. Jednoznačně volím samuraje Jirku Proházku a jeho volbou tak uzavírám pomyslný kruh.

Možná jsem na někoho zapomněl, někoho nevyzdvihl tak, jak by si sám představoval. Sorry, ale každý má možnost si svého mutanta vytvořit sám. Někomu se možná zdá, že jsem do svého seznamu vybral až příliš kluků z Penta gymu. Nedivte se, znám je nejlíp.

Nicméně i tak mám pocit, že tenhle hybrid by se směle mohl rovnat s těmi nejlepšími. Vždyť jsou v něm kluci se zkušenostmi z UFC, Rizinu, ACB nebo M-1.

Podle jmen a vah, v kterých vyvolení zápasí, bych svého mutanta viděl někde mezi middleweight a light heavyweight. To znamená mezi -84 kg a -93 kg, tedy žádná muší váha. Ale i v nižších váhových kategoriích máme své hvězdičky, ze kterých bych dokázal splácat velice zajímavého válečníka. Například Filip Macek, Ondřej Skalník, David Dvořák, David Skřišovský v těch úplně nejnižších vahách. O něco víš, to pak může být Vít Vávra, Matěj Kuzník, Michal Hořejší, David Kozma nebo Michal Lebduška.

Dala by se vytvořit i česká mutantní žena. I když popravdě není moc z čeho vybírat, myslím, že by to byla skvělá bojovnice. Jen si to vezměte: postoj Lenka Pudilová, wrestling Simona Soukupová, zem Magdalena Šormová. Hodně vražedná kombinace.

Co na závěr? Co by. Svého Czech MMA mutanta už mám. Teď ho jen vypustit do klece a sledovat, jak bude úspěšný.

Autor: Daniel Barták | čtvrtek 29.9.2016 7:00 | karma článku: 13.65 | přečteno: 694x

Další články blogera

Daniel Barták

Hodiny, kdy si plníte sny. Jak jsem si sáhl na UFC

Je 30. květen 2014. Nasedám do Toyoty GT86, kterou řídí Jirka Mamut Paluska. Cíl je jasný: Nach Berlin. Těšíme se moc, vždyť zítra tam bude mít na turnaji nazvaném UFC Fight Night 41: Mark Munoz vs Gerard Mousasi Viktor Pešta svůj

6.6.2019 v 7:07 | Karma článku: 4.72 | Přečteno: 106 | Diskuse

Daniel Barták

Kopačka do vajec, i ztracená čočka. MMA je i pro starý. Hlavní je mít koule!

„Tak jsem se ráno probudil a sám sebe se zeptal: Zda mi to stojí za to? Už se těším, až to budu mít za sebou,“ řekl třiačtyřicetiletý novinář Libor Kalous,

29.5.2019 v 7:07 | Karma článku: 8.22 | Přečteno: 303 | Diskuse

Daniel Barták

Pohled na gladiátory z druhé strany. Můj svět MMA za klecí

Už dlouho jsem nebyl na MMA turnaji jen jako divák. Vždycky jsem tam nějakým způsobem pracovně. Většinou sedím u klece a koučuju někoho z Penta gymu.

8.1.2019 v 7:07 | Karma článku: 4.56 | Přečteno: 156 | Diskuse

Daniel Barták

Stojíme na křižovatce bojových sportů v Česku? Před lety sci-fi, dnes vyprodaná show

Za poslední tři roky jsem si vzal oblek jen dvakrát. Na Blogera roku 2016 a na XFN Marpo vs. Rytmus v O2 aréně.

28.12.2018 v 19:23 | Karma článku: 7.13 | Přečteno: 333 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: Hoši děkujem! Neděkuj a nalejvej, aneb Třebestovice olééé!

Fotbal mě dokáže občas fakt potěšit. A nemusí se ani jednat o finále mistrovství světa, Champions League nebo o případnej sparťanskej titul. Někdy k tomu stačí amatérský nadšení, dobrá parta, pár nadšenců okolo a postup do okresu!

24.6.2019 v 19:07 | Karma článku: 9.65 | Přečteno: 164 | Diskuse

Ladislav Vorel

Plíšková, Srýcová a naše tenisky vůbec

Dnešní tenis a sport vlastně vůbec , se hodně změnil tím, že na něj můžeme sázet. Stáváte se tím vlastně součástí zápasu.

21.6.2019 v 2:01 | Karma článku: 9.95 | Přečteno: 297 | Diskuse

Petr Utěkal

Národní sportovní agentura

Tak máme nové ministerstvo sportu. Sice to de jure ministerstvo není, ale de facto jo. Divím se, že to ve Sněmovně prošlo tak těsně, jakkoliv všichni politici i sportovní organizace na současné uspořádání hrdinně nadávali.

20.6.2019 v 12:39 | Karma článku: 10.28 | Přečteno: 297 | Diskuse

Pavel Remeš

Boj proti zesměšňování soupeře – takové výsledky nechceme.

K napsání tohoto článku mne inspiroval pan Nožička, bloger, kterého mám rád. Neříkám to, proto, že doufám, že si to přečte, ale prostě proto, že to tak je.

18.6.2019 v 17:40 | Karma článku: 41.07 | Přečteno: 4026 | Diskuse

Josef Nožička

Fotbalistky USA schytaly kritiku za vysokou výhru. Názorná ukázka absurdity dnešní doby...

Je projevem neúcty k soupeři, pokud ve fotbale či jiném sportu některý tým nasází svému protivníkovi více gólů než je obvyklé? A měl by se kvůli něčemu takovému opravdu omlouvat?

18.6.2019 v 13:40 | Karma článku: 45.59 | Přečteno: 8060 | Diskuse
Počet článků 40 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 417

Jsem trenér MMA a Brazilského jiu-jitsu v Penta gymu Praha. Píšu hororové povídky a teď jsem si k tomu přidal MMA blog. Chci tento sport přiblížit široké veřejnosti. Vše o mě můžete najít na www.daniel-bartak.cz
Co je MMA? Je to zkratka anglického Mixed Martial Art. Jedná se o moderní plnokontaktní sport, využívající kopy, údery, zápas ve stoje, porazy a boj na zemi (údery, páky a škrcení) různých bojových a sportů.

Najdete na iDNES.cz