Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. prosince 2022 Barbora

Jak by mohl vypadat český MMA mutant

29. 09. 2016 7:00:00
Česká MMA scéna ač velice mladá měla a má své hvězdy. Není jich sice moc, ale jsou. A mě napadlo ze současné generace hvězd a hvězdiček vytvořit prototyp top zápasníka.

Mutanta napříč váhami, který by mohl být schopen zápasit o nejvyšší pocty v jakékoliv z prestižních organizací.

Kritéria? Aniž bych chtěl někoho urazit, hledal jsem borce, který se narodil v Česku. Upřímně tím jsem si to trošku zkomplikovat, protože jsem musel z potencionálních uchazečů vyškrtnout takové borce, jakými jsou Eldar ‚Yakuza‘ Rafigaev nebo Makhmud Muradov. Další podmítkou bylo, aby dotyčný zápasník stále aktivně zápasil a to na profesionální úrovni. Tím jsem musel vypustit spoustu skvělých amatérů a již neaktivní borce.

Abych nebyl na výběr toho nejlepšího úplně sám, požádal jsem o pomoc fanoušky na své facebookové fan stránce. Ty dali dohromady několik jmen, ale to mi nestačilo. Chtěl jsem mít výběr o trochu větší, a tak jsem se podíval na poslední, už ale rok starý Český MMA žebříček na extraround.cz. Vybral jsem z něho kolem dvaceti jmen napříč vahami a začal přemýšlet.

Postoj:

Kdybych měl vybrat jedno jméno, je to určitě Jiří Procházka. Na něho je radost se dívat. Mám rád jeho pohyb, za který dokáže schovat řadu úderů a kopů, zvlášť naskočená kolena. Perfektně využívá svoji výšku a rozsah končetin. Jsou tu ale i další, jejichž postoj má top parametry. Například Petr Ondruš, z mladší generace třeba Matuš Juráček.

Wrestling:

Tady neřeknu jedno jméno, ale rovnou dvě. Karlos Vémola a Viktor Pešta. Oba prošli UFC a dovolím si z nich udělat jakýsi mix. Vémola bývalý zápasník, na němž mě nejvíc baví síla a drive, jakými své soupeře přejíždí. Pešta skvěle dokáže využít soupeřův pohyb dopředu a hodit ho. Oba zdobí i velice kvalitní práce na kleci. Jinak naše scéna nabízí i další zajímavá jména, například bývalé judisty Rudolfa Kříže nebo Jaroslava Pokorného.

Zem:

V Česku asi nejmladší disciplína, ale i tak se zde dají najít velice kvalitní zápasníci. Viděl bych to na mix Patrika Kincla a Miloše Petráška. Oba mám trochu zafixované jako ty, kteří dávají kimury (páka na rameno) na počkání. Skvělý grappler je i Víťa Vávra, ale i další. Všichni jsou schopni ukončit zápas submisí. Dokážou útočit ze zad i z vrchu a tyto pozice si pohlídat. V této disciplíně, tedy kontrole top pozice, se mi hodně líbí například Ondřej Skalník. Na zemi je také důležitý takzvaný ground and pound. Abych zde neopakoval ta samá jména jako Vemola nebo Pešta s jeho proslulou ‚Bába pod kořenem‘, našel jsem si svého ground and pound mastra. Tomáše Stehlíka.

Co dál by neměl MMA zápasník postrádat?

Tah na branku v podání Karlose Vemoli. X faktor Filipa Macka, u kterého nikdy nevíte, co udělá. Správnému bojovníkovi nesmí chybět ani válečnické srdce. Co takhle Thorovo? Tedy Tomáše Kužely. Zápasník by měl být i dobrou psychiku. Což je alfa a omega všeho. Jednoznačně volím samuraje Jirku Proházku a jeho volbou tak uzavírám pomyslný kruh.

Možná jsem na někoho zapomněl, někoho nevyzdvihl tak, jak by si sám představoval. Sorry, ale každý má možnost si svého mutanta vytvořit sám. Někomu se možná zdá, že jsem do svého seznamu vybral až příliš kluků z Penta gymu. Nedivte se, znám je nejlíp.

Nicméně i tak mám pocit, že tenhle hybrid by se směle mohl rovnat s těmi nejlepšími. Vždyť jsou v něm kluci se zkušenostmi z UFC, Rizinu, ACB nebo M-1.

Podle jmen a vah, v kterých vyvolení zápasí, bych svého mutanta viděl někde mezi middleweight a light heavyweight. To znamená mezi -84 kg a -93 kg, tedy žádná muší váha. Ale i v nižších váhových kategoriích máme své hvězdičky, ze kterých bych dokázal splácat velice zajímavého válečníka. Například Filip Macek, Ondřej Skalník, David Dvořák, David Skřišovský v těch úplně nejnižších vahách. O něco víš, to pak může být Vít Vávra, Matěj Kuzník, Michal Hořejší, David Kozma nebo Michal Lebduška.

Dala by se vytvořit i česká mutantní žena. I když popravdě není moc z čeho vybírat, myslím, že by to byla skvělá bojovnice. Jen si to vezměte: postoj Lenka Pudilová, wrestling Simona Soukupová, zem Magdalena Šormová. Hodně vražedná kombinace.

Co na závěr? Co by. Svého Czech MMA mutanta už mám. Teď ho jen vypustit do klece a sledovat, jak bude úspěšný.

Autor: Daniel Barták | čtvrtek 29.9.2016 7:00 | karma článku: 13.96 | přečteno: 754x

Další články blogera

Daniel Barták

Poslední svého druhu. Zabiják ze staré školy.

8. srpna nad ránem nás čeká střed dvou těžkotonážníků bojujících v hlavním zápase večera o prozatímní titul těžké váhy organizace UFC. Američan Derrick Lewis proti dosud neporaženému Francouzi Cirylu Gane.

7.8.2021 v 15:43 | Karma článku: 6.43 | Přečteno: 239 | Diskuse

Daniel Barták

Osamělý vlk, pán tenké hrany mezi vítězstvím a porážkou

Sobota zalitá sluncem, neděle jak by smet. Teď jenom neusnout a kolem druhé po půlnoci být u toho, jak paprsky štěstí dopadnou i na slovenského UFC zápasníka Ľudovíta Kleina.

10.5.2021 v 10:22 | Karma článku: 4.16 | Přečteno: 139 | Diskuse

Daniel Barták

Tu kávu si nedávej, přiletí loket z pekla

Chcete si dát dobrej thriller, ale fakt jako hodně dobrej? Koukněte se na zápas Jirky Procházky s Dominickem Reyesem

2.5.2021 v 14:49 | Karma článku: 8.16 | Přečteno: 298 | Diskuse

Daniel Barták

Když vítězství přebije fanoušek myslitel. Má být přítelkyně u klece?

Dokoukal jsem zápas Michala Martínka na posledním ACA a po něm, já hlupák, sroloval pod video a začal číst komentáře

29.4.2021 v 7:07 | Karma článku: 5.34 | Přečteno: 186 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Jan Lunga

Hokej – Liga mistrů – sumář od sezony 2016-17

I když v současné době je u nás zájem o Ligu mistrů v hokeji přibližně stejný jako o českou ligu v kuželkách, dovolil bych předložit pár zajímavostí z této soutěže.

1.12.2022 v 18:46 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 49 | Diskuse

Jan Ziegler

Penalta? Íránec měl dostat žlutou za simulování

Ten výsledek mě včera hodně potěšil. USA porazily Írán 1:0 a postoupily ze základní skupiny fotbalového mistrovství světa v Kataru. Bylo to naprosto zasloužené vítězství Američanů.

30.11.2022 v 12:55 | Karma článku: 13.14 | Přečteno: 482 | Diskuse

Vít Hassan

Trenér Kari Jalonen: „Dobrá defenziva a zachování české DNA může být klíčem k vítězství.“

Kari Jalonen (* 6. ledna 1960, Oulu) je finský hokejový trenér a bývalý lední hokejista. Mezi trenéry byl v roce 2022 řazen k nejlepším v Evropě. 10. března 2022 byl jmenován do pozice hlavního trenéra české hokejové reprezentace.

28.11.2022 v 13:34 | Karma článku: 7.11 | Přečteno: 152 | Diskuse

Tomáš Flaška

Multi-kulti v Marocko-Belgické praxi

Maroko vyhrálo na MS ve fotbale nad Belgií a ukázalo se nám v praxi, jak „politika ve sportu“ není. A nic s tím nenaděláme. Fanouškovství v národních barvách je jen takový soft nacionalismus.

28.11.2022 v 12:16 | Karma článku: 33.21 | Přečteno: 1074 | Diskuse

Jan Lunga

Fotbal – uvažuje se o změnách těchto fotbalových pravidel

I když to tak nevypadá, fotbal prožívá určitou fotbalovou stagnaci. Vidíme to i na současném mistrovství světa v Kataru.

28.11.2022 v 11:23 | Karma článku: 8.26 | Přečteno: 316 | Diskuse
Počet článků 55 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 395

Jsem trenér MMA a Brazilského jiu-jitsu v Penta gymu Praha. Píšu hororové povídky a MMA blog. Loni mi vyšel horor Stinná místa a letos kniha o historii MMA Život v kleci. Vše o mě můžete najít na www.danbartak.cz
Co je MMA? Je to zkratka anglického Mixed Martial Art. Jedná se o moderní plnokontaktní sport, využívající kopy, údery, zápas ve stoje, porazy a boj na zemi (údery, páky a škrcení) různých bojových a sportů.

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...