Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mentální kotva – nebezpečí číhá i uvnitř hlavy

16. 08. 2017 7:07:07
Koncentrace je jednou z nejdůležitějších součástí sportu. Bohužel pro spoustu z nás je to to nejtěžší s čím se potýkáme i v běžném životě.

Buďte teď a tady. To je to, oč tu běží. To co bylo, už není. Co přijde, ještě není. Jen to, co je právě teď rozhoduje o tom, jaká bude vaše budoucnost. Jak budete úspěšní a jak na to budete v budoucnosti vzpomínat.

Ztráta koncentrace v zápase může mít vliv na jeho průběh a dovést ho až k vaší porážce.

Rozhodit vás může cokoliv. Třeba já rád oslovuji při sparingu nováčky jménem. Největší účinek to má, když se perou v postoji. Většinou se otočí za hlasem, což jejich soupeř využije k útoku. Je to přirozené, ale v ostrém zápase to může mít fatální následky. Budoucí zápasníci si už od začátku potřebují uvědomit, že se musí naučit přijímat informace od trenéra a přitom být plně soustředěni na svého soupeře.

Jsou i další věci, které vás mohou vyvést z rovnováhy. Dejme tomu pocit z blížícího se vítězství. Já sám se takhle úspěšně rozhazuju na tréninkách Brazilského jiu-jitsu. Zvlášť ve chvílích, kdy jdu se zkušeným zápasníkem a přesouvám se do lepší pozice nebo se blížím k ukončení zápasu. Většinou si řeknu čtyři vražedná slova ‚a už tě mám‘ a během chvilky přijdu o pozici, o páku či o škrcení.

Ztráta koncentrace mě provází i v běžném životě. Třeba při psaní. Hodně se věnuji dodělání svého hororově laděnému románu Stinná místa a k tomu samozřejmě píšu blog. A když se vám v hlavě nahromadí víc než jedno téma, začíná to být pěkné peklo, protože nevíte co dřív. V důsledku toho jsem tři týdny pořádně nesáhl ani na jedno a teď mám skluz.

Ale abych neodbočoval od MMA. Hodně mě v nedávné době zaujal příběh mého kamaráda Martina Burkota. Jako zápasící trenér se dostal do zajímavé situace na posledním Fusion, které se konalo v Brně, kde sídlí jeho klub. Poprvé zápasil pod hlavičkou Jetsaam gymu Brno, kam dostal jako trenér na konci minulého roku lano. Poprvé vedl své nové svěřence do boje a v obou těchto rolích se chtěl samozřejmě ukázat. Což se nakonec podařilo jen na půl, protože on, na rozdíl od svých svěřenců Beránka a Gottvalda, prohrál.

Bylo by zajímavé podívat se mu do hlavy a projít si všechny jeho myšlenkové pochody před a během zápasu. Z vlastní zkušenosti vím, jak těžké je tyhle dvě role skloubit dohromady. Jak se říká, nemůžete jedním zadkem sedět na dvou židlích. Tedy můžete, ale podle mě to není ideální. Člověk se chtě nechtě zaobírá věcmi navíc a mnohdy ulítává v myšlenkách někam, kde by v danou chvíli neměl být.

S Martinem jsme se viděli den po zápase. Blázen přijel na čtyřhodinový seminář Brazilského jiu-jitsu. Na první pohled bylo patrné, že není úplně v pořádku. Fyzicky i psychicky. Přes noc se moc nevyspal a ranní cesta z Brna do Prahy mu také nepřidala. Nutno podotknout, že řídil. Únava z něj sálala a k tomu ho tížily dozvuky včerejšího zápasu. Ty ho odváděly ze semináře zpátky do klece, takže techniky, které jsme procvičovali, vlastně nevnímal.

Druhou půlku po obědě, už necvičil. Pouze seděl a díval se do jednoho bodu. Kdyby si rozložil žíněnky v šatně a šel si lehnout, udělal by líp. Jenže takhle se utápěl v sebelítosti přecházející v agresi. Únava a nezkousnutá porážka můžou s člověkem totiž pěkně zamávat.

Na druhou stranuz, jeho koncentrace na tu negativní stránku věci byla příkladná. Snažili jsme se ho nějak rozveselit, ale on nebyl s to se z té sebetrýzně slevit ani o píď.

Několik dní po zápase jsem mu volal s tím, že bych chtěl o něm napsat blog, jestli můžu?

„A co tam chceš psát?“ odpověděl mi. „Že jsem idiot a debil?“

Ne to jsem samozřejmě psát nechtěl, ale když mi tak pěkně podsunul... Ne dělám si legraci. Nicméně i tahle slůvka mu probíhala hlavou, když u nás seděl v tělocvičně.

A to je právě ono. Člověk sám se sebou vede vnitřní dialog. V průběhu výkonu by se ho měl snažit utlumit nebo ho nasměrovat tím správným směrem. Často se stává, že je zápasníkova mysl z tohoto nasměrován vyrušena a v tu chvíli musí nahodit takzvanou mentální kotvu, která by ho měla vrátit do starých kolejí.

Mentální kotvou může být cokoliv, co vrátí rozkližující se sportovcovu pozornost nazpátek. Nejčastěji to bývá slovo, které si sám dotyčný zvolí a stejně jako v tréninku s technikou se s ním naučí pracovat. Tak jako techniky pák či škrcení, musí být i kotva pořádně zažitá a vyzkoušená, jinak nemusí fungovat.

Lyžař si řekne slovo relaxace v okamžiku, kdy skáče. Fotbalový brankář, který se většinu času na hřišti nudí, si třeba řekne míč ve chvíli, kdy se soupeř dostává přes půlící čáru a následně komunikace, aby si dobře poskládal obránce. U zápasníka to může být například slovo distanc, když si potřebuje pohlídat vzdálenost od soupeře. Nebo povzbuzující bojuj, v případě, kdy se dostane do špatné situace a začíná přemýšlet o konci zápasu.

Sportovec by se při výkonu měl dostat do takového stavu, kdy jeho tělo dělá to, co se naučilo na tréninku a co už umí. Ve chvíli, kdy začne zmatkovat, si musí najít opěrný bod, který ho vrátí na správnou cestu.

Bohužel, ne všichni si uvědomují, že práce s hlavou je stejně potřebná jako ta s tělem. Někteří tomu vůbec nevěří nebo nechápou, že je to i pro ně důležité. Někteří tomu i věří a chápou, ale zároveň na tom nepracují. Po zápase, který třeba i díky ztrátě koncentrace prohráli, mohou hledat chyby i jinde. Špekulovat, co pro ně mohl kdo víc udělat. Kdo s nimi měl a neměl v daný okamžik být. Musí si ale uvědomit, že v kleci stojí každý sám za sebe. Jen zápasník a jeho soupeř. A to co jednomu z nich možná prohrálo zápas, sídlí uvnitř jejich hlavy.

Autor: Daniel Barták | středa 16.8.2017 7:07 | karma článku: 8.66 | přečteno: 330x

Další články blogera

Daniel Barták

Zradit roh Penty? Radši poruším slib!

Týden před Fight Night West – XFN, která se uskutečnila v Karlových Varech, mě oslovil místní MMA zápasník Jan David s tím, zda bych ho nemohl při jeho profesionálním debutu na tomto galavečeru koučovat.

21.9.2017 v 7:07 | Karma článku: 6.50 | Přečteno: 172 | Diskuse

Daniel Barták

Rozvalit se ve VIPce a vrátit se do minulosti

Když vás někam pozvou jako VIP hosta, nejspíš vás to potěší. Mě alespoň jo. Zvlášť, když mě do VIPka moc nezvou, tedy vůbec a nechávají mě sedět jen pod ringem či klecí, kde místo šampaňského stříká akorát tak pot.

2.8.2017 v 7:07 | Karma článku: 6.91 | Přečteno: 382 | Diskuse

Daniel Barták

Viktor Pešta! Nedoceněný a přitom nejlepší

Nejspíš se vám to už stalo. Přijdete večer domů a nemůžete usnout. Já to mám hlavně po velkém přídělu adrenalinu. Když koučuju zápas nebo po výživném sparingu na tréninku v Penta gymu.

29.6.2017 v 7:07 | Karma článku: 10.69 | Přečteno: 502 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Lubomír Stejskal

My máme Čapí hnízdo, oni Čapí věž

Zkusme si představit, že by ještě před záborem Rakouska a před Mnichovem 1938 bylo organizováno přátelské fotbalové utkání mezi dvěma kluby. Jedním z Třetí říše a druhým tvořeným německými emigranty z Chile.

26.9.2017 v 10:40 | Karma článku: 11.66 | Přečteno: 346 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Maraton před maratonem

Všeobecně se má za to, že původ maratonského běhu je odvozen od události z roku 490 př. n. l. Tedy od běhu posla, který se po bitvě u Marathonu vydal do Atén, aby tamním obyvatelům zvěstoval, že nad Peršany zvítězili.

26.9.2017 v 8:00 | Karma článku: 6.68 | Přečteno: 112 | Diskuse

Miroslav Šabatka

Přejeme smrt Spartě?

K vyvolávání Miroslava Stocha "smrt Spartě" společně s fanoušky po utkání s Třincem nabízím můj náhled na případ, který v diskusích ke článkům o fotbalistovi Slavie vyvolal velké vášně a diametrálně odlišné návrhy řešení.

25.9.2017 v 16:57 | Karma článku: 8.23 | Přečteno: 314 | Diskuse

Vladimír Havránek

Sagan je nejlepší, včera to opět dokázal!

Nezajímají je soupeři, neznal detaily a profil tratě. Během závodu nebyl na trati vidět. Ze šesti hodin udávali tempo hlavně naši cyklisté. Byla to změna oproti minulý mistrovstvím. Přesto potřetí v řadě je na MS vítěz stejný.

25.9.2017 v 11:11 | Karma článku: 19.34 | Přečteno: 379 | Diskuse

Jan Jurekjan

Laver cup

Včera se udála veliká věc nejen v mezinárodním tenisu. První ročník turnaje nazvaný Laver cup vyhrál výběr Evropy proti výběru světa. To ovšem není To důležité. Podstatné na tom všem je to, proč ten turnaj vznikl a jaké vyslal ..

25.9.2017 v 7:36 | Karma článku: 15.86 | Přečteno: 526 | Diskuse
Počet článků 35 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 384

Jsem trenér MMA a Brazilského jiu-jitsu v Penta gymu Praha. Píšu hororové povídky a teď jsem si k tomu přidal MMA blog. Chci tento sport přiblížit široké veřejnosti. Vše o mě můžete najít na www.daniel-bartak.cz
Co je MMA? Je to zkratka anglického Mixed Martial Art. Jedná se o moderní plnokontaktní sport, využívající kopy, údery, zápas ve stoje, porazy a boj na zemi (údery, páky a škrcení) různých bojových a sportů.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.